Na czym smażyć pączki? Olej, smalec, a może pączki pieczone? Podpowiadamy

Na czym smażyć pączki? Choć wielu osobom tradycyjne pączki kojarzą się ze smażeniem na smalcu, to nie jest to jedyna opcja. Do wyboru mamy kilka rodzajów oleju lub alternatywę w postaci pieczenia.

Tradycyjne pączki na smalcu - kaloryczne, ale czy zdrowe?

Pączki na smalcu to według wielu osób absolutna klasyka, która zwłaszcza w Tłusty Czwartek musi się pojawić na ich stole. Niestety, smażenie na smalcu zdecydowanie sprzyja kaloryczności. Tłuszcz zdecydowanie wpływa też na smak pączków. Dla jednych osób jest to zaleta, inni uważają charakterystyczny posmak za wadę. 

Pączki są tradycyjnie smażone na smalcu nie bez powodu. Ten zwierzęcy tłuszcz ma wysoką temperaturę palenia. Dzięki temu bez problemu można na nim smażyć pączki w optymalnej temperaturze 160 - 180 st. C w głębokim tłuszczu. Podczas tego procesu nie wytwarzają się rakotwórcze sytuacje, co należy poczytać za zaletę. Nie zmienia to faktu, że przeciętny pączek miewa zwykle od 350 do 400 kcal. Tyle samo ma kilogram jabłek, 5 jajek lub 3 jogurty naturalne (w opakowaniach po 150 g).   

Na czym smażyć pączki? Różne rodzaje oleju

Na czym smażyć pączki? Bardzo popularny jest olej rzepakowy. Posiada wysoką temperaturę dymienia podobnie do smalcu i przewyższa pod tym względem olej słonecznikowy. Warto jednak wiedzieć o tym, że podczas długotrwałego smażenia i osiągnięcia punktu dymienia dochodzi do degradacji oleju. Wytwarzają się substancje rakotwórcze. W przypadku oleju rzepakowego aż 30 proc. stanowią tłuszcze wielonienasycone o dużej wrażliwości na temperaturę. Z tego powodu nie należy smażyć na tym samym tłuszczu po raz kolejny. 

Na czym smażyć pączki wtedy, gdy nie chcemy tego robić na smalcu i oleju rzepakowym? Alternatywne propozycje to wykorzystanie:

  • masła klarowanego - masło oczyszczone z resztek białka zwierzęcego ma m.in. bardzo wysoką temperaturę dymienia i może być wykorzystywane wielokrotnie. Zawiera korzystny dla jelit kwas masłowy i witaminy A, D, E, K.  
  • oleju kokosowego - w przypadku tego tłuszczu temperatura dymienia jest dość wysoka i wynosi 200 st. C. Dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne i w mniejszym stopniu przyczynia się do powstawania cholesterolu
Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Zobacz też: Prosty przepis na faworki - domowe łakocie w mgnieniu oka

Jak smażyć pączki? Podpowiadamy!

Jak smażyć pączki? Warto przy okazji ich wyrobu pamiętać o kilku ważnych zasadach. Niektóre z nich bardzo wpływają na kaloryczność. Przede wszystkim kule z ciasta należy wrzucać na tłuszcz dopiero wtedy, gdy osiągnie on wysoką temperaturę. Czy pączki wrzucone na ledwie ciepły olej lub roztopiony smalec nie usmażą się? Nie powinno być z tym wprawdzie problemu, ale tkwi on gdzie indziej - ciasto znacznie bardziej nasiąknie tłuszczem.

Z tych samych powodów do ciasta dodaje się alkohol. Spirytus, wódka lub koniak znajdują się w większości przepisów na pączki, ale też chrust lub oponki. Alkohol pod wpływem temperatury i tak wyparowuje, ale ogranicza wchłanianie tłuszczu przez ciasto.   

Pączki pieczone, czyli fit alternatywa 

Dlaczego w Tłusty Czwartek dobrym wyjściem mogą być pączki pieczone? Z pewnością pieczenie bardzo ogranicza kaloryczność produktu. Nawet z dżemem i lukrem pieczony pączek może mieć ok. 250 kcal. Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie lukru pudrem - kaloryczność będzie jeszcze mniejsza. W wielu przepisach nie przewiduje się także konieczności dodawania oleju do ciasta. Rezultat? Pączki pieczone w piekarniku uchodzą za bardzo smaczne. Oczywiście ich smak różni się od słodyczy smażonych w głębokim tłuszczu, ale może warto spróbować?  

Zobacz też: Wegańskie pączki bez dodatku jajek i masła. Jak je zrobić, by były pyszne? Podpowiadamy

Więcej o:
Copyright © Agora SA