Jak się pozbyć moli spożywczych? Wystarczy liść laurowy. Pomogą też inne przyprawy

Mole spożywcze to irytujące owady, które często pojawiają się w naszych kuchniach. Są uporczywym problemem, ponieważ nie tak łatwo się ich pozbyć. Pomocne mogą okazać się przyprawy, które prawdopodobnie większość z nas ma w domu, m.in. liście laurowe.

Więcej porad kuchennych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Mole spożywcze to latające, niepozorne, brązowo-szare owady, które przypominają miniaturowe ćmy. Pojawiają się w kuchniach, w produktach sypkich takich jak np. mąka, makarony, kasze, cukier czy orzechy i zatruwają nam życie. Najczęściej przynosimy je do domu ze sklepów razem z zakupami. Bardzo łatwo pokonują opakowania foliowe czy papierowe torebki, dostając się do  produktów. Tam składają białe, okrągłe jaja. Larwy po wykluciu rozpełzają się, a następnie tworzą wokół siebie oploty z cienkiej, podobnej do pajęczyny przędzy. Żywność, w której zamieszkały mole spożywcze, nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia, jednak nie nadaje się do jedzenia.

Obecność moli, choć irytująca, to jednak nie koniec świata. Istnieje sporo sposobów na pozbycie się tych nieproszonych gości. Można wykorzystać między innymi przyprawy, które prawdopodobnie każdy z nas ma w kuchni.

Zobacz wideo

Jak pozbyć się moli spożywczych? Weź liść laurowy

Liście laurowe (znane też jako liście bobkowe) chętnie wykorzystujemy podczas gotowania i przyprawiania różnych potraw. Tymczasem mogą okazać się skuteczne również w walce z molami spożywczymi. Wystarczy, że do szafek, w których trzymacie sypkie produkty, włożycie takie listki - po jednym na każdą półkę. Można też włożyć liść laurowy bezpośrednio do opakowania np. z cukrem, mąką czy kaszą. Przyprawa nie wpłynie na smak tych produktów, ale skutecznie odstraszy denerwujące owady.

Liście laurowe nie są jedynymi przyprawami, które przyjdą nam na ratunek, gdy w kuchni pojawi się inwazja moli spożywczych. Owady nie lubią też woni goździków, wanilii i mięty. Odstraszająco działają na nie również ocet, cytryna oraz pomarańcze.

Można radzić sobie też, wykorzystując mniej naturalne metody, czyli specjalne pułapki na mole spożywcze.  Są to klejące płytki nasączone substancjami wabiącymi samce. Umieszczone na drzwiach szafek kuchennych, nie tylko wyłapują owady, ale i pokazują czy mamy problem z molami spożywczymi.

Gdy odkryjesz mole w kuchni, koniecznie pozbądź się otwartych sypkich produktów, w których mogły się zalęgnąć. Najlepiej od razu wyrzucić śmieci, żeby owady nie zdążyły się z nich wydostać. Potem dokładnie umyj szafki i pojemniki.

Co zrobić, by nie mieć moli spożywczych?

Nie bez powodu mamy w języku polskim powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż zwalczać. Co zatem zrobić, żeby mole spożywcze w naszej kuchni się nie pojawiły? Przede wszystkim w sklepach staraj się, o ile to możliwe, sprawdzić, czy w wybranych przez ciebie produktach nie ma moli. Jeśli je widzisz - zrezygnuj z zakupu.

W domu sypkie produkty trzymaj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Najlepiej, jeśli będą szklane lub metalowe. Od czasu do czasu warto pojemniki porządnie wyczyścić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.