Kapuśniak - prosty przepis na zimowy obiad. Podpowiadamy, na jakim mięsie będzie najlepszy

Kapuśniak z kiszonej kapusty to idealna propozycja na rozgrzewający obiad, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Przepis na kapuśniak jest prosty, a my dziś podpowiemy ci, jakiego mięsa użyć do wywaru, by twoja zupa była idealna. Lepiej zrezygnuj z lekkiego drobiu.

Więcej propozycji na zimowe obiady znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kapuśniak z kiszonej kapusty idealnie wpisuje się w kulinarny gust Polaków. Kwaśna od kiszonki i głęboka w smaku za sprawą odpowiedniego mięsa zupa, nie tylko często gości na naszych rodzinnych stołach, ale także coraz częściej zamawiamy ją w restauracjach. Dziś podpowiemy ci, co zrobić by wyszedł ci kapuśniak idealny - sekret tkwi oczywiście w mięsie. Zupa powinna mieć głęboki, aromatyczny odbiór, niestety lekkie mięso z kurczaka może "nie podołać temu zadaniu" i całość zdominuje kapusta. Zamiast kurczaka zwykle używa się wieprzowiny - najczęściej żeberek i ten wybór jest o wiele lepszy. Dobrym wyborem na wywar do kapuśniaku będzie także tłusta wołowina lub baranina - często używana na Podhalu do kwaśnicy. Robiąc kapuśniak, nie wolno zapomnieć o wędzonce - wędzone żeberka, boczek oraz wędzona słonina to podstawa smaku tej potrawy. Zapraszamy do przepisu na kapuśniak z trzech rodzajów mięsa - ten smak zapamiętasz na długo.

Kapuśniak - przepis:

Potrzebne składniki:

  • ok. 300 g wędzonych żeberek wieprzowych
  • ok. 300 g surowych żeberek wieprzowych
  • 200 g wędzonego boczku
  • 400-500 g kiszonej kapusty
  • 5-6 ziemniaków
  • włoszczyzna - 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 większa cebula
  • przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, kminek

Kapuśniak - jak go wykonać?

  1. Przygotowanie kapuśniaku z kiszonej kapusty zacznij oczywiście od przygotowania wywaru. Mięso z żeberek podziel na mniejsze części i włóż do garnka. Zalej żeberka zimną wodą i wstaw na ogień. Zagotuj, zbierz powstałe szumowiny i dodaj kilka kulek ziela angielskiego, kilka listków laurowych oraz szczyptę soli. Wywar gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 20-30 minut.
  2. Teraz zajmij się warzywami. Obraną włoszczyznę (bez cebuli) pokrój w mniejsze części i dodaj do wywaru. Gotuj kolejne 15 minut. W tym czasie obierz i pokrój ziemniaki. Dodaj je do zupy, kiedy reszta warzyw zacznie robić się miękka.
  3. Kapustę odciśnij z soku (ale go nie wylewaj) i przesiekaj ją na desce. Nie ma potrzeby płukania kapusty - kapuśniak powinien być kwaśny. Kiedy ziemniaki będą już miękkie, dodaj kapustę do wywaru i dopraw płaską łyżeczką kminku. Gotuj na wolnym ogniu, aż kapusta będzie miękka.
  4. Kiedy kapusta już się gotuje, zajmij się boczkiem. Pokrój go w kostkę, połóż na zimnej patelni i wytop z niego tłuszcz. Na wytopionym tłuszczu zeszklij posiekaną drobno cebulę i kiedy boczek się ładnie podsmaży, całą zawartość patelni dodaj do zupy. Dopraw do smaku solą, pieprzem i majerankiem. W razie potrzeby dolej odpowiednią ilość soku z kiszonej kapusty. Gotuj jeszcze przez 10 minut. Kapuśniak podawaj gorący, koniecznie z mięsną wkładką oraz kromką świeżego pieczywa.

Tak przygotowany kapuśniak to mistrzostwo smaku. Zrób go dziś na obiad, a twoja rodzina będzie zachwycona. Smacznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.