Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej
Spaghetti z sosem pomidorowym z mięsem, posypane tartym serem to prawdziwy obiadowy przysmak. Tę potrawę uwielbiają i dorośli, i dzieciaki. Często też bywa pierwszym wyborem, gdy musimy przyrządzić coś na szybko lub gdy nie mamy dużego doświadczenia w kuchni. Mamy dziś dla was pięć porad, które przydadzą się każdemu smakoszowi spaghetti. Sprawdźcie!
Chcecie zrobić spaghetti, ale macie tylko nieduży garnek do gotowania makaronu? Zdarza się - w końcu naczynia są po to, by było w użyciu. Choć niektórzy zalecają, by do spaghetti kupić specjalny wysoki garnek, nie jest on konieczny. Jeśli musimy je przygotować w niewielkim rondelku, zagotujmy w nim wodę z solą. Porcję spaghetti wkładamy dopiero do wrzątku. Pod żadnym pozorem nie łamiemy makaronu! Wystarczy poczekać chwilę, aż zmięknie w wodzie i będzie możliwe zanurzenie całej porcji.
Jeśli macie w kuchni specjalną łyżkę cedzakową do makaronu (z wypustkami i otworem pośrodku), użyjcie jej do trzymania. Co ciekawe, w dużym otworze na środku łyżki mieści się dokładnie jedna porcja surowego makaronu.
Najlepsze spaghetti straci swój urok, gdy makaron nie będzie się dobrze mieszał z sosem. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim nie należy dolewać oleju do gotowania makaronu. Tłuszcz i tak wypłynie na powierzchnię i nie zabezpieczy nitek przed sklejaniem. Za to gdy będzie wyjmować lub odlewać makaron, może go pokryć tłustą warstwą.
By makaron się nie sklejał, najlepiej ugotować go al dente i odlać. Warto jednak zachować pół szklanki wody z gotowania i dolać ją do sosu. Skrobia zawarta w wodzie sprawi, że doskonale połączy się z sosem.
Jeśli chcemy zrobić doskonałe spaghetti, musimy zapomnieć o wszelkiego rodzaju sosach w proszku. Żaden wzmacniacz smaku nie może się równać dobrym pomidorom i kompozycji przypraw. Mieszanka koncentratu pomidorowego z wodą i mąką też nie będzie dobrym wyborem. W sezonie korzystajmy ze świeżych pomidorów (najlepiej sparzonych i pozbawionych gniazd nasiennych), poza sezonem - wykorzystajmy przecier lub pomidory z puszki.
Oprócz sosu ważne jest także mięso. Najlepiej zmielić je samodzielnie lub poprosić o zmielenie wybranego kawałka np. wieprzowiny w sklepie. W wersji wegetariańskiej można zrobić spaghetti z tofu. Wędzone, pokruszone tofu sprawdzi się doskonale!
Sos najlepiej przygotować z dodatkiem cebulki, czosnku oraz przypraw - bazylii i oregano.
Przed podaniem najlepiej wymieszać makaron z sosem na patelni. Składniki doskonale się wtedy połączą. Do tego na wierzch warto zetrzeć trochę sera żółtego i ozdobić danie listkami świeżej bazylii.
Jeśli planujemy przygotować większą porcję spaghetti i podać je także na drugi dzień, lepiej jest ugotować drugą porcję makaronu. Rozpadające się nitki i papka, którą staje się danie, mogą skutecznie zmniejszyć apetyt.
Tradycyjna forma podania spaghetti może się w końcu znudzić. Można je zrobić na kilka innych sposobów! Najbardziej znany z nich to oczywiście lazania, czyli płaty makaronowe zapiekane z sosem. Podobną zapiekankę można zrobić także z makaronu conchiglioni (muszle) lub rigatoni (grube rurki). Wystarczy poustawiać je w naczyniu żaroodpornym, wypełnić mielonym mięsem (w wersji wege - serem) i zalać sosem pomidorowym, a następnie zapiec. Ciekawym sposobem jest także przygotowanie gniazd makaronowych z sosem spaghetti i klopsikami. Smacznego!