Kiedy konkretnie solić potrawy, żeby były najlepsze? To szczególnie ważne w przypadku jajecznicy

Kiedy solić warzywa, a kiedy mięso lub jajka? Okazuje się, że moment solenia potraw jest bardzo ważny. Mamy dla was kilka porad, dzięki którym dania zawsze będą pyszne.

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej

Sól to przyprawa, której używamy w kuchni na co dzień. Jej nadmiar może szkodzić, ale dodawana z umiarem w najprostszy sposób może poprawić smak potraw. Dziś podpowiemy wam, kiedy solić dania, które przygotowujemy na co dzień.

Dlaczego to, kiedy solimy, ma znaczenie?

Sól znacząco wpływa na strukturę białka i to, jak produkty zachowują w sobie wodę. Dodając sól w różnych momentach, możemy osiągnąć różne rezultaty, ponieważ "naruszone" przez nią białko zaczyna reagować i się zmieniać. Niektóre produkty stają się twardsze, inne miękną, zmienia się także ich konsystencja. Sprawdźcie, jakie efekty osiągniemy, soląc w różnych momentach różne produkty.

Jajecznica

O to, kiedy najlepiej solić jajecznicę, jest wiele sporów. Niektórzy radzą, by solić ją przed smażeniem, inni podpowiadają, by robić to dopiero, gdy podajemy ją na talerzu.

Jeśli chcecie, by jajecznica wyszła kremowa, posólcie ją od razu po rozmieszaniu jajek. Zdaniem naukowców z politechniki w Kalifornii, jajka stają się wówczas bardziej puszyste i lżejsze, ponieważ białka (z dodatkiem soli) pokrywają pęcherzyki powietrza powstałe podczas mieszania, tworzy się piana i konsystencja staje się lżejsza.

Hamburger

Wiele osób zaleca solić mięso na sam koniec przygotowań, by nie było za twarde. Wcześniejsze posolenie (i odstawienie na kilkanaście minut) mięsa mielonego może jednak sprawić, że kotlety mielone lub hamburgery będą mniej kruche i nie będą się rozpadać. Jeśli więc denerwują was kruszące się kotlety, spróbujcie posolić je wcześniej. Burgery będą bardziej spójne w środku i chrupiące na zewnątrz.

Dlaczego wcześniej posolone mięso staje się twardsze i bardziej związane, a jajecznica lżejsza? Chodzi o temperaturę, w której przyrządzamy danie. Jajecznicę cały czas mieszamy, więc nie jest ona poddana tak wysokiej temperaturze. Burgery zaś wrzucamy na grill lub patelnię, gdzie smażą się w cały czas w jednej pozycji i w dużym cieple.

Warzywa

Chcecie przygotować warzywa, które naturalnie mają dużą zawartość wody, ale nie chcecie, by uwolniły jej zbyt dużo do potrawy? Tak często się zdarza, gdy przyrządzamy coś z dodatkiem cukinii czy bakłażana. Najlepszym sposobem jest pokrojenie warzywa w plasterki lub w kostkę, osolenie ich i odstawienie na godzinę. Sól wyciągnie wodę z warzyw - wystarczy ją tylko wytrzeć papierowym ręcznikiem przed dalszą obróbką.

Zobacz wideo Makaron z roladkami z bakłażana w sosie pomidorowym

Grzyby

Dania z grzybów są najlepsze, gdy są pełne ich charakterystycznego, leśnego aromatu. Dlatego właśnie z soleniem dań z grzybami nie należy się spieszyć. Można bowiem w ten sposób powstrzymać zjawisko znane jako reakcja Maillarda, w trakcie którego tworzą się nowe aromaty. Zachodzi ona podczas smażenia czy duszenia. Nagłe wyciągnięcie wody przez osolenie grzyba może zatrzymać ten proces i danie nie wyjdzie tak smaczne.

Kurczak

Jeśli chcecie przyrządzić pysznego, pełnego aromatu kurczaka, przygotujcie go najpierw w tzw. suchej solance. Należy wymieszać przyprawy z solą i natrzeć mięso, a następnie włożyć je na kilka godzin do lodówki. Sól wyciąga wilgoć z wnętrza kurczaka, następnie, pod jej wpływem sama się rozpuszcza i mięso wchłania wszystkie aromaty. Kurczak będzie smaczniejszy i pięknie się zrumieni podczas smażenia lub pieczenia.

Źródło: popsci.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.