Bajgle. Przepis na puszyste domowe bułeczki. Nie zapomnij o podgotowaniu

Bajgle to okrągłe bułki z dziurką w środku. Są szczególnie popularne w Nowym Jorku, gdzie sprzedawane są nie tylko w sklepach, lecz także w ulicznych budkach z jedzeniem. Te pyszne bułeczki mogą być świetną opcją na urozmaicenie monotonnych śniadań czy kolacji. Podpowiadamy, jak je zrobić.

Więcej przepisów na domowe pieczywo znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Choć bajgle powszechnie kojarzymy z Nowym Jorkiem, w rzeczywistości jest to żydowski wypiek, wymyślony prawdopodobnie w Krakowie. Jego korzenie sięgają XVII wieku. Do USA bajgle dotarły wraz z żydowskimi emigrantami.

Te drożdżowe bułeczki mają charakterystyczny kształt oponki. Mogą być posypane makiem, sezamem lub gładkie. Jada się je zarówno na słodko, jak i na słono. Jak zrobić puszyste bajgle? Poniżej przepis.

Zobacz wideo Bułki świnki. Dla tych, którzy lubią się dzielić

Bajgle. Przepis na puszyste domowe bułeczki

Składniki:

  • 14-15 g świeżych drożdży
  • 550 g mąki pszennej
  • 2 łyżki cukru
  • 100 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • jajko
  • 250 ml wody

Dodatkowo: jedno roztrzepane jajko do posmarowania, sezam lub mak do posypania bajgli, jeśli chcemy.

Sposób przygotowania:

Najpierw robimy rozczyn ze świeżych drożdży. Kruszymy je, wsypujemy łyżeczkę cukru, jedną lub dwie łyżki mąki, zalewamy ciepłym, ale nie gorącym, mlekiem i odstawiamy przykryte ściereczką do wyrośnięcia na kilkanaście minut. Po tym czasie mieszamy rozczyn z pozostałymi składnikami i zagniatamy ciasto. Przykrywamy je tak jak drożdże i odstawiamy do wyrośnięcia na ponad godzinę.

Ciasto dzielimy na kilkanaście równych porcji, formujemy kulkę i robimy w środku dziurkę. Bułeczki przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia jeszcze na mniej więcej pół godziny. Przed upieczeniem bajgle można przez chwilę podgotować w garnku z wrzątkiem z dodatkiem cukru. Następnie wyjąć, osuszyć i posmarować wierzch roztrzepanym jajkiem oraz posypać ziarnem. Bajgle pieczemy w 200 stopniach przez około 20 minut.

Bajgle świetne smakują z łososiem i serkiem typu philadelphia, klasykiem jest także podawanie ich z bekonem i jajkiem sadzonym. Można podawać je też z innymi dodatkami, np. z kurczakiem, z serem halloumi, z awokado, chorizo, szynką parmeńską i mozzarellą oraz na wiele, wiele innych sposobów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.