Wyhodowali najcięższą truskawkę na świecie. Wyglądem przypomina pomidor. "Największa, jaką widziałem"

Najcięższa truskawka na świecie została wyhodowana w Izraelu. Dzięki swojej wyjątkowej wadze trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Owoc waży prawie 100 g więcej niż telefon komórkowy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Rekordowa truskawka została wyhodowana przez Ariela Chahi z Izraela, który prowadzi rodzinną farmę "Strawberries in the field". Owoc ma 18 cm długości i 34 cm obwodu. Waży 289 gramów (299 g razem z łodygą), czyli o 39 więcej niż dotychczasowa rekordzistka z Japonii, która dzierżyła ten tytuł od 2015 roku.

Hodowca porównał jej wagę z jednym z modeli telefonów komórkowych. Okazało się, że sprzęt waży 194 gramy, czyli o 95 mniej niż truskawka. Odmiana, do której należy owoc, słynie z okazów dużych rozmiarów. Doktor Nir Dai, badacz, który jest jej twórcą, zapewnia jednak, że ta truskawka jest wyjątkowa.

Do odmiany Ilan należy wiele dużych i niezwykłych owoców, ale to jest największa truskawka, jaką kiedykolwiek widziałem

- mówi cytowany na oficjalnej stronie Rekordów Guinnessa. Truskawka została więc wpisana do księgi. 

 

Naukowiec wyjaśnia, jak doszło do tego, że truskawka osiągnęła tak wielkie rozmiary. Odpowiedzialne są za to warunki pogodowe. "W tym roku pod koniec stycznia i na początku lutego było szczególnie zimno. Truskawka rozwijała się powoli przez 45 dni od kwitnienia, co spowodowało, że osiągnęła tak duży rozmiar w fazie pełnego dojrzewania" - mówi. Oznacza to, że wiele owoców połączyło się w jedną dużą truskawkę.

Rekordowy owoc nie jest jedynakiem. Na izraelskiej farmie urosły jeszcze trzy bardzo duże truskawki, jednak ta konkretna okazała się najcięższa.

Kotlet w rozmiarze mieszkania

Waga i wielkość truskawki z pewnością są imponujące. Historia zna jednak również inne kulinarne przypadki, który trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa. 

W 2019 roku pisaliśmy o największym kotlecie na świecie, który został przyrządzony w Mengkofen, niewielkiej liczącej niecałe 6000 mieszkańców miejscowości w Bawarii. Sznycel, przyrządzony głównie z mięsa z kurczaka, jajek i bułki tartej, ważył ponad tonę - dokładnie 1208 kilogramów, dzięki czemu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego powierzchnia to 70 metrów kwadratowych.

Największy kotlet na świecie został przyrządzony w Mengkofen w BawariiNajwiększy kotlet na świecie powstał w bawarskim miasteczku. Ma powierzchnię sporego mieszkania

Z kolei małżeństwo z Nowej Zelandii w ubiegłym roku znalazło w swoim ogrodzie gigantyczny ziemniak. Oficjalne ważenie odbyło się w sklepie rolniczym. Okaz ważył 7,8 kg. Para natychmiast postanowiła zgłosić swoje znalezisko do Księgi Rekordów Guinnessa.

Największy ziemniak na świecieTo największy ziemniak na świecie? Nadano mu imię i zyskał status celebryty

Więcej o: