Jak przygotować pesto z pietruszki? Jest to jeden ze sposobów na zrobienie wyjątkowego sosu, który podbił podniebienia smakoszy na całym świecie. Oryginalne pesto powstaje na bazie świeżej bazylii, dzięki czemu otrzymuje swoją wyjątkową barwę. Pesto z pietruszki jest pod tym względem bardzo podobne, jednak jego zapach i smak jest całkowicie odmienny i nieporównywalny z innymi sosami.
Pesto swoją popularność zawdzięcza Włochom, którzy stworzyli i rozpropagowali ten niesamowity dodatek do dań. Smakuje ono wyśmienicie przygotowane na świeżo. Można je także przechowywać w słoiczkach - przez długi czas nie traci ono swoich walorów smakowych ani odżywczych. Jak przygotować pesto z pietruszki, aby urzec jego walorami wszystkich, którzy go skosztują? Okazuje się, że to nic trudnego!
Kuchnia włoska słynie z tego, że operuje niewieloma produktami, aczkolwiek muszą one być najwyższej jakości. Sukces tradycyjnego pesto tkwi w doskonałej jakości oliwie z oliwek, jak również świeżej bazylii. W przypadku pesto z pietruszki składniki również odgrywają kluczową rolę. Natka pietruszki użyta do jego przygotowania powinna być świeża i jędrna. Do zrobienia pesto wybierać powinniśmy także oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, sprzedawaną w ciemnych butelkach, dzięki którym nie traci ona swoich właściwości. Warto także nieco więcej uwagi poświęcić doborowi sera trafiającego do sosu. Parmezan sprawdzi się najlepiej, jednak nie dajmy się oszukać producentom - ser ten jest często podrabiany, dlatego najbezpieczniej będzie sięgać po oryginalne włoskie produkty.
Przygotowanie pesto z pietruszki krok po kroku nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Niewielka ilość składników i prostota wykonania gwarantują jednocześnie niesamowity smak. Z pewnością ktoś, kto pierwszy raz spróbuje pesto z pietruszki, będzie do niego wracać.
Przygotowanie sosu rozpoczynamy od dokładnego umycia i osuszenia pęczka natki pietruszki. Następnie kroimy ją na mniejsze kawałki i umieszczamy w misce. Dodajemy pół szklanki oliwy. Dodajemy także starty na tarce parmezan (w zależności od upodobań od 5 do 10 dag). Całość odrobinę przyprawiamy solą i pieprzem. Opcjonalnie możemy nasze pesto wzbogacić o dodatek orzechów lub ziaren (np. orzechów nerkowca, pistacji lub ziaren słonecznika).
Osoby, które po raz pierwszy sięgają po ten wyjątkowy sos, zazwyczaj zastanawiają się, do czego używać pesto z pietruszki. Początkowo może się to wydać nieoczywiste, jednak prawda jest taka, że pesto pasuje do wielu dań i zawsze można je wkomponować do naszego menu. Najprostszym sposobem jest zaserwowanie go z makaronem - uzyskamy wtedy lekkie danie obiadowe. Z kolei pesto połączone z sałatą, pomidorkami koktajlowymi, orzechami włoskimi oraz ogórkiem da nam świeżą, pożywną przekąskę w sam raz do zabrania ze sobą do pracy. Jak widać możliwości wkomponowania pesto z pietruszki do jadłospisu jest bardzo dużo - spróbuj wymyślić własny sposób.
Zobacz też: Lubicie suszone pomidory? Przygotujcie je własnoręcznie! [PRZEPIS]