Serowo-czosnkowy chlebek Nigelli Lawson. Tylko pięć kroków. I spójrzcie na ten ser

Nigella Lawson potrafi uderzyć w najczulsze struny każdego łasucha. Niedawno na jej profilu na Instagramie pojawił się przepis na chleb serowo-czosnkowy. Od zdjęcia, którym opatrzyła wpis, trudno oderwać wzrok. Jak zrobić taki chlebek w domu? To tylko pięć kroków.

Więcej przepisów na pyszne chleby znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Chlebek serowo-czosnkowy Nigelli Lawson wygląda obłędnie. Pod postem gwiazdy kulinariów, w którym podzieliła się przepisem, pojawiło się kilka tysięcy komentarzy. "O Boże, chyba zemdleję", "Niebo!", "Nie ma nic lepszego!" - pisali zachwyceni obserwatorzy Brytyjki.

 

Jak zrobić taki chlebek samodzielnie? Nie jest to trudne. Poniżej przepis, który pochodzi z oficjalnej strony Nigelli Lawson.

Chlebek serowo-czosnkowy

Składniki:

  • 100 g miękkiego masła
  • kulka mozzarelli
  • 4 ząbki czosnku
  • pół łyżeczki soli morskiej
  • odrobina suszonych płatków chili
  • jeden bochenek (ok. 400 g) białego chleba na zakwasie

Sposób przygotowania:

Czosnek obierz i pokrój na kawałeczki, mozzarellę posiekaj. Ubij masło razem z solą, czosnkiem i chili, a następnie wbij mozzarellę. Chleb pokrój w poprzek na kromki, ale tak, by nie naciąć spodu. Przygotowaną mieszankę czosnkową rozprowadź między kromkami i na wierzchu bochenka. 

Piekarnik nagrzej do 200-220 stopni Celsjusza. Chleb owiń folią i piecz przez około pół godziny. Jeżeli po tym czasie chleb będzie miękki na wierzchu, piecz go jeszcze przez około pięć minut, ale z lekko odwiniętą folią. Bochenek na górze powinien być chrupiący. 

Po upieczeniu ostrożnie wyjmij pieczywo z folii i odczekaj, aż chwilę przestygnie. Pokrój do końca.

Zobacz wideo Hugh Jackman próbował upiec chleb. Pokazał efekt końcowy

Chleb na zakwasie. Jak upiec?

Chcesz upiec chleb na zakwasie samodzielnie? Podpowiadamy, jak to zrobić. Zacznij od przygotowania zakwasu. To serce najlepszych bochenków chleba. Trzeba jednak poświęcić mu nieco czas i cierpliwości. Potrzebne będą:

  • przegotowana lub przefiltrowana, letnia woda (nie powinna mieć więcej niż 40 st. C.),
  • mąka (choć zakwas da się teoretycznie przygotować z każdej mąki, polecamy zacząć przygodę z zakwasami od mąki żytniej, typ od 700 wzwyż. Dzięki temu najłatwiej zajdzie proces fermentacji i najszybciej wyhodujemy zakwas).

Aby zakwas wyszedł dobry, należy poświęcić na jego przygotowanie kilka dni. W tym czasie trzeba pamiętać o dokarmianiu go i mieszaniu. W poniższym tekście znajdziesz instrukcję, jak zrobić zakwas:

Gdy już będziesz mieć zakwas, możesz zacząć robić chleb. W tym miejscu znajdziesz nasz przepis na chleb na zakwasie.

Na co zwrócić uwagę podczas pieczenia chleba? Jest kilka błędów, przez które nasz wypiek może zupełnie się nie udać. Jeden z nich dotyczy właśnie zakwasu. Jeżeli go używasz, pamiętaj, by był aktywny. Najlepiej dokarmiać go przez 4-5 dni przed wykorzystaniem do pieczenia, czyli dodawać do niego dodatkowa porcję mąki (ok. 50 g) i wody (ok. 50 ml). Pozostałe błędy i porady dotyczące tego, jak ich uniknąć, znajdziesz w tekście poniżej:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.