Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przepis na najlepszy bigos staropolski. Przygotowuje się go z kiszonej i białej kapusty, zawiera mięso, kiełbasę, boczek, grzyby i śliwki. Jego sekret? Powinien być długo gotowany, a następnie odgrzewany - to właśnie wtedy jest najsmaczniejszy i aromatyczny. Palce lizać.
Jakiego mięsa użyć, by bigos smakował idealnie?
Przyrządzając bigos, pamiętajmy, że kluczowy jest dobór mięsa. Na co postawić? Przede wszystkim wieprzowina i wołowina, często dodawana jest dziczyzna, trochę wędzonki, kiełbasa. Smak zależy w dużym stopniu od jakości i różnorodności dodanych mięs i wędlin.
Przepis na bigos staropolski. Co jest kluczowe dla jego smaku?
Co do tego, że kapusta i mięso w bigosie być muszą, nie ma żadnych wątpliwości, ale już co do tego, jaki rodzaj kapusty i mięsa mają się w nim znajdować - zdania są podzielone. Bigos może składać się z kapusty kiszonej i kapusty białej w różnych proporcjach lub tylko z kapusty kiszonej. Podstawą potrawy są także różne gatunki mięsa. Zarówno w kwestii doboru proporcji jak i dodatków panuje pełna dowolność, jednak nic tak nie wzbogaca tej potrawy jak suszone grzyby i śliwki. Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz w. naszym artykule: Przepis na bigos staropolski? To idealny obiad na co dzień i od święta.
Zobacz wideo Słoik ze zdrowiem - domowa kapusta kiszona
Bigos - przepis na tradycyjną kapustę, która kochają Polacy
Chcesz przygotować przepyszny bigos? Mamy przepis, który zachwyci każdego. To prawdziwie staropolski przepis, do którego potrzebujesz wyłącznie naturalnych składników. To właśnie w nich tkwi sekret tej potrawy.
Składniki:
- 1/2 kilograma świeżej, białej kapusty
- 1/2 kiszonej kapusty
- 300 g mięsa wieprzowego
- 200 g kiełbasy
- 150 g wędzonego boczku
- 40 g suszonych grzybów
- cebula
- 100 g suszonych, wędzonych śliwek
- 1 szklanka wytrawnego, czerwonego wina
- 2 ziarna ziela angielskiego
- nasiona jałowca
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 2 liście laurowe
- 2 goździki
- sól
- olej do smażenia
Sposób przygotowania:
- Grzyby najlepiej przygotować dzień wcześniej. Do rondelka wkładamy grzyby i zalewamy zimną wodą, około pół litra. Pozostawiamy na całą noc. Płuczemy i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Następnie cedzimy i kroimy w paski.
- Kapustę kiszoną odsączamy i drobno kroimy. Następnie przekładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem, tak, aby woda pokryła kapustę. Gotujemy pod przykryciem przez około godzinę - do momentu aż kapusta będzie miękka.
- Kapustę białą oczyszczamy, usuwając zewnętrzne liście. Następnie szatkujemy i zalewamy wrzątkiem tak, aby woda pokryła kapustę. Dodajemy jedną łyżeczkę soli i gotujemy, aż kapusta zmięknie.
- Kapusty dokładnie odcedzamy i łączymy w dużym garnku. Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonych grzybów. Przyprawiamy zielem angielskim, liściem laurowym, jałowcem i goździkami.
- Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor. Solimy.
- Na innej patelni szklimy cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. Dodajemy do kapusty razem z mięsem. Podlewamy winem, a po chwili podajemy śliwki. Garnek przykrywamy, gotujemy na małym ogniu przez około godzinę. Bigos po ugotowaniu przyprawiamy ewentualnie do smaku solą i pieprzem. Pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce.
- Najlepiej smakuje po kilku dniach. Po upływie czasu smaki się przegryzają, a bigos staje się aromatyczny i pyszny.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.