Więcej ciekawych artykułów o gotowaniu znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
W czym tkwi sekret udanego kapuśniaku?
Żeby ugotować dobry kapuśniak, potrzebna jest smaczna i odpowiednio ukiszona kapusta. Prawdziwa, a nie taka zakwaszana octem. Najlepsza jest ta domowa, ale jeśli takiej brakuje sięgnij po kapustę z dobrego, lokalnego warzywniaka.
Kapuśniak w wersji z żeberkami to opcja optymalna. Żeberka surowe możesz śmiało zamienić na wędzone lub dodać kawałek wędzonego boczku, jeżeli lubisz smak wędzonki. W chłodne dni pokrzepi i doda energii, zwłaszcza z kawałkiem żytniego, ciemnego pieczywa.
Przepisy na inne pyszne zupy znajdziesz w naszym artykule: Gęste jesienne zupy, które na pewno rozgrzeją was w chłodne dni.
Przepis na kapuśniak - idealna zupa na ostatnie zimowe dni
Składniki:
- kawałek surowego żeberka wieprzowego, ok. 500 g
- kawałek wędzonego żeberka albo kości wędzonych, ok. 250 g
- 3 duże liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- ok. 500 g kapusty kiszonej - samej albo z marchewką
- 1 szklanka soku z kiszonej kapusty
- 5-6 ziemniaków średniej wielkości
- 1 średnia cebula
- 1 średnia marchewka
- 1 nieduży korzeń pietruszki
- 50 g boczku wędzonego
- 1 czubata łyżka mąki pszennej
- 1 czubata łyżeczka kminku mielonego
- pieprz czarny świeżo mielony, pieprz ziołowy
Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie Wybierz serwis
Sposób przygotowania kapuśniaku:
Najlepszy wywar do kapuśniaku jest z mięsa wieprzowego. Taka zupa powinna być z tzw. wkładką mięsną. Gotujemy ją na kawałku wieprzowego żeberka. Aby podkręcić smak i podkreślić wędzoną nutę, dodajemy też kawałek żeberka wędzonego albo wędzonej kości od schabu - zapytajcie o nie w sklepie mięsnym.
Jak przygotować kapuśniak według sprawdzonego przepisu?
- Żeberko oraz kości przecinamy i przełamujemy na mniejsze kawałki - tak aby bez problemu zmieściły się w szerokim garnku. Zalewamy zimną wodą, aby je przykryła. Gotujemy na małym ogniu, aż mięso będzie odchodzić zupełnie od kości. Trwa to ok. dwóch godziny. Po zagotowaniu usuwamy szumowiny z powierzchni, a kiedy mięso będzie prawie miękkie, dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie.
- Ugotowane żeberka i kości wyciągamy z wywaru. Dokładnie oddzielamy mięso i usuwamy wszystkie kosteczki. Mięso kroimy w nieduże kawałki i później dorzucamy do zupy. Można dodać całe obrane mięso albo tylko część.
- Warzywa korzeniowe i cebulę obieramy. Cebulę kroimy w drobną kostkę, korzenie ścieramy na tarce o dużych oczkach. Kapustę kiszoną siekamy. Ziemniaki gotujemy oddzielnie. Boczek kroimy w drobną kostkę, smażymy na oleju, gdy się zarumieni, dodajemy marchew z pietruszką. Na koniec wsypujemy mąkę i smażymy, wszystko razem mieszając. Zawartość patelni przekładamy do garnka z podgotowaną kapustą. Dodajemy ugotowane ziemniaki.
- Przyprawiamy zupę. Wlewamy sok z kiszonej kapusty. Dodajemy kminek, sól, świeżo mielony pieprz i pieprz ziołowy. Uzupełniamy ugotowanym mięsem. Gotujemy jeszcze przez 5 minut. Zupa smakuje najlepiej gorąca, z kromką świeżego, razowego pieczywa.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.