Jak wyczyścić płytę indukcyjną, żeby jej nie uszkodzić? Podpowiadamy

Masz w kuchni płytę indukcyjną? Pamiętaj, by czyścić ją regularnie i dokładnie! Mamy kilka porad, dzięki którym zrobisz to w bezpieczny sposób i nie zarysujesz powierzchni.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na naszej stronie głównej

Płyta indukcyjna zamiast kuchenki gazowej? Na takie rozwiązanie stawia coraz więcej osób. Nic dziwnego: płyta jest wygodna w obsłudze, wygląda nowocześnie, a w funkcjonowaniu niczym nie ustępuje tradycyjnym sprzętom. Dziś podpowiemy wam, jak czyścić kuchenkę indukcyjną, by jej nie uszkodzić.

Czym myć płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna wykonana jest ze szkła, a to oznacza, że od razu widać na niej wszystkie plamy i zacieki. By jak najdłużej wyglądała świetnie, musimy zrezygnować z wszelkich żrących detergentów. Odpadają także wszelkie środki czystości z mikrogranulkami, które mogą porysować płytę.

Zamiast tego najlepiej wybrać płyn do mycia szyb, płyn do zmywania (można rozrobić go w wodzie) lub tradycyjny roztwór wody z octem. W sklepach dostępne są także specjalne środki do czyszczenia kuchenek indukcyjnych.

Rzecz jasna należy zrezygnować także z druciaków i szorstkich gąbek. Do mycia płyty najlepiej wybrać miękką ściereczkę z mikrofibry, delikatną gąbkę lub po prostu ręcznik papierowy.

Jak myć płytę indukcyjną i dbać o nią?

Przede wszystkim: od razu, gdy się zabrudzi. Świeżą plamę łatwiej zmyć niż zaschnięty brud, a wszelkiego rodzaju szorowanie jest kategorycznie zabronione. Należy także pamiętać, że podczas mycia musi być ona wyłączona (rozgrzana płyta może poparzyć równie dotkliwie, co płomień!), a wszystkie naczynia zdjęte.

Rozlaną substancję należy zebrać ściereczką lub ręcznikiem, a następnie wytrzeć płytę delikatnym środkiem czyszczącym. Na koniec najlepiej przetrzeć ją płynem do okien, by pięknie błyszczała.

Jeśli zdarzy się wam zapomnieć o jakimś zabrudzeniu, można nanieść na nie wodę z octem lub z płynem do naczyń w większej ilości i zostawić na kilkanaście minut. Rozmiękczony brud łatwiej zejdzie ze szklanej powierzchni.

Zobacz wideo Tartaletki różyczki z cukinią i sezamkami

Płytę indukcyjną można także zabezpieczyć przed zarysowaniami, nakładając np. wazelinę. Ukryje ona także ewentualne powstałe już ryski.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: