Jak wybrać pomarańcze bez pestek? Zwróć uwagę na jeden szczegół w wyglądzie tego owocu

Jak wybrać pomarańcze, by z przyjemnością je zjeść? Czyli jak wybierać te pomarańcze, które są bez pestek, a do tego ich smak absolutnie zachwyca, bo są słodkie i soczyste? Jest na to prosty sposób!

Więcej ciekawych porad znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Lubisz pomarańcze? To świetnie! Sprawdź, jak możesz wykorzystać ich skórkę

Na pewno wiele razy zdarzyło wam się kupić pomarańcze pełne pestek, co skutecznie zniechęcało do ich jedzenia. Ale można też trafić na bezpestkową wersję tego owocu. Tylko jak wybierać pomarańcze bez pestek? Wbrew pozorom, jest na to prosty sposób!

Jak wybierać pomarańcze bez pestek? Żelazna zasada

Jeśli nie lubisz wyjmować pestek z pomarańczy, jest niezawodny sposób, by kupić taki owoce, który w ogóle nie będzie ich posiadał. Jak to zrobić? Przede wszystkim… trzeba się im przyjrzeć. Jeśli na jednym z końców pomarańczy będzie widać "pępek", będzie to oznaczało, że dany owoc jest bez pestek. "Pępek" jest niczym innym jak słabo rozwiniętą drugą pomarańczą. Ot, po prostu zalążek drugiego owocu, który powstał na tej samej osi, z dodatkowego kompletu owocolistków. Co ciekawe, taka pępkowa pomarańcza jest też bardzo słodka i soczysta, a dodatkowo łatwo się ją obiera ze skórki.

Dzięki temu prostemu sposobowi już zawsze będziesz kupować pomarańcze bez pestek. Taki owoc jest dużo smaczniejszy. Ma też mniej soku, więc nie pobrudzisz się podczas jedzenia. 

Jak wybierać pomarańcze bez pestek? Historia nietypowego owocu

Zastanawiacie się pewnie skąd się wzięły takie nietypowe pomarańcze? Już wyjaśniamy. Pępkowe pomarańcze powstały na początku XIX wieku na pewnej plantacji w Brazylii. Wtedy to pojawiło się zmutowane drzewo, które dawało nietypowe owoce. Innymi słowy, wszystkie pępkowe pomarańcze pochodzą od jednego, wspólnego przodka. 

Jednocześnie pomarańcze bez pestek są utrudnieniem dla hodowców tych owoców. Nie ma z czego zasadzić nowych drzew. Obecnie owoce "pępkowych" pomarańczy powstają poprzez szczepienie drzew przez rolników. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.