Jak zrobić przetwory domowe, które smakują jak u babci? To dobry moment na uzupełnienie spiżarni

Przetwory to skarb każdej domowej spiżarni - dżemy, powidła i konfitury to idealne dodatki do pieczywa, deserów i ciast. Z kolei przetwory warzywne takie jak ogórki kiszone, grzybki w occie czy domowe sosy pomidorowe idealnie sprawdzają się jako przystawki i dodatki do dań. Sprawdź jak przygotować domowe przetwory by smakowy jak te od babci.

Więcej sprawdzonych przepisów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nasze babcie od wieków przyrządzały domowe przetwory, w ten sposób przygotowywały zapasy na zimę. Zamykały w słoikach smaki lata - słodkie owocowe dżemy, leśne grzyby i sezonowe warzywa. Domowe przetwory zawsze będą lepszym wyborem od tych ze sklepu - mają smak prawdziwych owoców i prosty skład, wolny od sztucznych dodatków i konserwantów. Samodzielnie możemy wybrać najlepsze składniki i kontrolować dodany cukier czy przyprawy. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych i łatwych przepisów, dzięki którym przygotujesz pyszne domowe przetwory.

Więcej ciekawych przepisów na przetwory znajdziesz w naszym artykule: Jak wyposażyć domową spiżarnię? Jakie produkty powinny się tam znaleźć? Wyjaśniamy

Domowe przetwory pełne słodkości - dżemy, soki i powidła

Świetnym sposobem na wykorzystanie owoców sezonowych jest zrobienie domowych przetworów. Słodkie dżemy i soki przygotujemy z takich owoców jak truskawki, porzeczki, czereśnie lub agrest. Najlepsze powidła wyjdą ze śliwek. W łatwy i szybki sposób wzbogacimy naszą spiżarnię o słodkie i zdrowe przetwory.

Od czego zacząć w przygotowaniu domowych przetworów? 

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie kuchni. Dobrze zagospodarowana przestrzeń ułatwi nam pracę. Nie możemy zapomnieć o przydatnych gadżetach. Drewniane akcesoria kuchenne i odpowiednio dobrane szklane słoiki są podstawowymi elementami. Świetnie sprawdzą się słoiki z uszczelkami, które doskonale chronią potrawy i zamykają się szybko i szczelnie.

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Przepisy na domowe przetwory jak u babci

Szukasz pomysłów na pyszne przetwory domowe? Oto nasze propozycje.

Pyszne powidła śliwkowe

Składniki:

  • 20 sztuk śliwek węgierek
  • 2 łyżki brązowego cukru - można pominąć
  • 4 goździki 
  • szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:

Do garnka wkładamy wydrylowane i oczyszczone śliwki - wcześniej kroimy je na ćwiartki. Dodajemy cukier, cynamon i goździki. Smażymy pod przykryciem przez godzinę.

Przez kolejne pół godziny smażymy bez przykrycia. Mieszamy co jakiś czas. Ważne by owoce były pozbawione płynu - konsystencja dodatkowo zgęstnieje po ostygnięciu.

Gotowe powidła przekładamy do czystych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy (w gorącym piekarniku lub gotują w garnku z wodą przez ok. 20 minut). Studzimy, stawiając słoiki do góry dnem.

Domowe pomidory krojone - jak z puszki

Składniki:

  • 10 kg pomidorów
  • 10 łyżeczek soli kamiennej

Sposób przygotowania:

Umyte pomidory parzymy i usuwamy skórkę. Tak przygotowane pomidory kroimy w kostkę i przekładamy do dużego garnka. Doprawiamy solą i dusimy na małym ogniu przez ok. 20 minut. Co jakiś czas mieszamy, uważając, by nie rozwalić pomidorów.

Przekładamy do wyparzonych słoików, dokładnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Pasteryzujemy - słoiki wkładamy do garnka, zalewamy wodą o temperaturze pokojowej i gotujemy około 30 minut od zagotowania. Wyjmujemy z garnka i studzimy odwrócone do góry dnem. 

Kiszony kalafior

Składniki:

  • główka kalafiora
  • 3 małe marchewki
  • 3 łyżki cukru
  • sól
  • kilka ząbków czosnku
  • 50 g chrzanu
  • pęczek zielonego kopru

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania zalewy. Do garnka nalewamy 2 litry wody, dodajemy sól i cukier, podgrzewamy, by kryształki rozpuściły się. Do zalewy dodajemy czosnek, koperek i chrzan. Marchew obieramy i kroimy w krążki.

Umytego i podzielonego na różyczki kalafiora razem z marchewką wkładamy do słoików i zlewamy zalewą. Słoiki odstawiamy w ciepłe miejsce na minimum 5 dni. Po tym czasie kalafior jest gotowy.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.