Pasztet na Wielkanoc - z czym go się je i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Pasztet domowy może rodzić wiele pytań. Chcesz wiedzieć, jaki jest skład tego przysmaku i jak powinien wyglądać prawidłowy proces przechowywania? Wszystkie ważne informacje znajdziesz poniżej.

Co to jest pasztet i jaki jest jego skład?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest pasztet, brzmi: potrawa w formie jednolitej, gładkiej masy, którą można przygotować zarówno z surowego jak i na przykład pieczonego lub gotowanego mięsa. Do pasztetowej masy dodaje się też warzywa oraz przyprawy. Pasztet w formie przypomina trochę chleb razowy i również można traktować go jako zamiennik bazy na kanapkę. Wówczas warto umieścić pod spodem liść sałaty, na wierzchu natomiast możemy dodać ulubione warzywa. Doskonale sprawdzi się pomidor ze szczypiorkiem lub też ogórek konserwowy z koperkiem. 

Czy pasztet to mięso? I tak i nie 

Odpowiedź na pytanie, czy pasztet to mięso, będzie brzmiała twierdząco, ale tylko w tradycyjnej formie. Typowy pasztet składa się na przykład z mięsa z gęsi lub dziczyzny, podrobów oraz dodatków. Jednak coraz częściej pasztet występuje też w formie wege na przykład na bazie cukinii lub soczewicy. Na pierwszy rzut oka forma jest taka sama, ale różnica pojawia się w smaku. Pasztet wege podobnie jak jego tradycyjna wersja jest ciekawą alternatywą dla pieczywa. 

Zobacz wideo Pasztet z jajek idealny na Wielkanoc [HAPS VEGE]

Czy pasztet można piec? Sprawdzony przepis na pasztet z piekarnika 

Zastanawiasz się, czy pasztet można piec? Oczywiście, pieczony pasztet smakuje znakomicie. Listę składników oraz prostą instrukcję prezentujemy poniżej. 

Lista składników 

  • 600 g łopatki,
  • 300 g wątróbki wieprzowej,
  • ½ małego selera,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 bułka namoczona w mleku,
  • 2 jajka,
  • 500 g surowego boczku,
  • 2 cebule,
  • 2 marchewki,
  • Sól, pieprz, majeranek

Pieczony pasztet krok po kroku 

  1. Na początek gotujemy mięso w towarzystwie wszystkich warzyw, jedynie cebulę należy na razie odłożyć na bok.  
  2. Teraz obieramy i siekamy cebulę, którą należy podsmażyć z wątróbką. 
  3. Przestudzone mięsa, bułkę i warzywa mielimy dwukrotnie. 
  4. Następnie masę należy połączyć z jajkami, majerankiem solą i pieprzem. 
  5. Przygotowaną wcześniej keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, nakładamy przygotowaną mięsną masę i wyrównujemy. 
  6. Pasztet pieczemy w piekarniku przez około 50 minut w temperaturze 200 stopni.

Czy pasztet można mrozić i na jak długo? 

Mrożone zapasy często ratują nas w podbramkowej sytuacji. Czy pasztet można mrozić i na jak długo? Pasztet można zamrozić w torebkach foliowych, jednak musimy mieć świadomość, że proces rozmrażania jest bardzo długi i może potrwać kilka godzin w lodówce. Zamrożony pasztet można przechowywać w zamrażarce nie dłużej niż dwa miesiące. Pasztet najlepiej smakuje zaraz po przygotowaniu lub wyjęciu z piekarnika. Rozmrożone produkty zawsze tracą trochę na wartościach odżywczych. 

Z czym podawać pasztet?

Niegdyś pasztet uważany był za sprawdzian kulinarnych umiejętności kucharza, dlatego sam w sobie będzie stanowić pyszną przekąskę. Świąteczny pasztet doskonale nadaje się także do kanapek. Jeśli chodzi o dodatki, to zarówno do pasztetów mięsnych, jak i warzywnych sprawdzą się sosy.

Smak pasztetów podkreślą sosy:

Pasztet możemy także podawać na ciepło, wówczas nabierze on obiadowego charakteru. Można go serwować z ziemniakami i surówką, lub też przygotować pasztet w cieście francuskim czy drożdżowym. 

Zobacz też: Jajka z chrzanem w towarzystwie pysznych dodatków. Proste przepisy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.