Tatar - przepis na ucztę dla mięsożerców. Ważna jest dobra wołowina, ale nie tylko

Tatar to przystawka, która sympatię mięsożerców zyskała za czasów świetności barów typu "wódka i zakąska". Jednak odpowiednio przygotowany tatar może być naprawdę wykwintnym daniem, którego nie powstydziłaby się najlepsza restauracja. Jak zatem przygotować idealny befsztyk tatarski? Łyżeczka musztardy dijon wspaniale podrasuje smak.

Więcej przepisów na dania z wołowiny znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Wszyscy wielbiciele mięsa, jednogłośnie zgodzą się, że odpowiednio przygotowany tatar, bywa prawdziwym arcydziełem kulinarnym. Jednak to danie nie ma swojego jednego przepisu, a na etapie ewolucji, receptura na befsztyk tatarski uległa różnym modyfikacjom. Także beż problemu można spotkać "typowo PRL-owski" tatar z ostrą cebulą i dodatkiem przyprawy w płynie, a dwie ulice dalej, restauracja serwuje tatar z kawiorem. Jedno jest pewne - to danie pozwala na dużą dowolność, jeśli chodzi o dodatki i formy podania. Jednak niektóre rzeczy są niezmienne: świetniej jakości polędwica, odrobina oleju oraz surowe żółtko.

Jak zrobić idealny tatar? Mięso kluczem do sukcesu

Na początek wyjaśnijmy sobie kluczową sprawę, która o dziwo nie jest oczywista dla wszystkich: mielona wołowina NIE NADAJE SIĘ do tatara. To nie tylko poważny błąd, ale także ryzyko zatrucia. Do przygotowania befsztyku tatarskiego używamy tylko i wyłącznie wołowiny ze sprawdzonego źródła. Jaką część wołowiny wybrać? Tutaj też nie ma miejsca na spory - jak tatar, to tylko polędwica wołowa.

Sposób przygotowania  - ostry nóż i zamrażarka

Kiedy już kupisz porządną polędwicę wołową, możesz śmiało przystąpić do przygotowania mięsa na tatar. Warto jednak ułatwić sobie życie, ponieważ nie ma nic gorszego niż humor popsuty podczas gotowania tępym nożem lub niewspółpracującym mięsem. Tak, początkiem drogi do sukcesu w kuchni są ostre noże. Kiedy już naostrzysz swój nóż, przygotuj wołowinę. Tutaj z pomocą przychodzi zamrażarka - lekko zmrożone mięso dużo łatwiej jest kroić - oszczędzisz sobie tym nerwów i na pewno sporo czasu. Mięso na tatar powinno być posiekane tak drobno, jak tylko to możliwe.

Dodatki - jesz z czym chcesz:

Wśród sztandarowych dodatków do tatara musi znaleźć się cebula. Poza tym oczywiście kiszone ogórki i marynowane grzybki - te dodatki niemal zawsze towarzyszą befsztykowi tatarskiemu na talerzu. Nie rzadko spotyka się tatar z dodatkiem solonego śledzia, anchois, kaparów, suszonych pomidorów, oliwek lub nawet kawioru. Wszystkie dodatki posiekane w drobną kostkę, rzecz jasna. No i oczywiście żółtko - koniecznie oprószone grubo mielonym pieprzem. Nie wolno oczywiście zapomnieć o odrobinie musztardy - ten sos jak mało co pasuje do wołowiny i zamienia zwykłe siekane mięso w coś naprawdę pysznego. Dodatkowo odrobina octu winnego potrafi nadać tatarowi wyjątkowego, wytrawnego smaku. Wybór dodatków zależy od ciebie - my dziś podpowiemy, jak zrobić tatara, by zachwycił twoich gości.

Przepis na tatar, który smakuje jak w najlepszej restauracji:

Składniki:

  • 500 g dobrej jakości polędwicy wołowej
  • 3 żółtka
  • 6 marynowanych grzybków
  • 3- 4 ogórki kiszone
  • 1 większa biała cebula
  • 2 łyżki kaparów
  • 3 fileciki anchois (możesz pominąć, jeśli nie przepadasz)
  • 1 łyżeczka musztardy dijon
  • 1 łyżeczka octu winnego (możesz pominąć)
  • 1 łyżka leju
  • świeżo mielony pieprz, gruboziarnista sól
  • pieczywo do podania
  1. Zacznij oczywiście od przygotowania mięsa. Na 5 minut włóż je do zamrażarki. Następnie pokrój je w plastry wzdłuż włókien i bardzo drobno posiekaj, by kawałki mięsa były ledwo widoczne.
  2. Mięso przełóż do miski i dodaj olej oraz musztardę. Całość dokładnie wymasuj, aż mięso nabierze błysku za sprawą dodatku oleju. Z mięsa uformuj 3 jednakowe kule, które spłaszcz w dłoniach i za pomocą kieliszka, zrób na środku wgłębienie.
  3. Wszystkie wybrane przez siebie składniki pokrój w drobną kostkę. Pieczywo włóż na chwilę do opiekacza. 
  4. Mięso przełóż na środek talerzy. Obok mięso połóż porcje posiekanych dodatków, a na środku mięsa połóż żółtko. Posyp odrobiną soli oraz świeżo zielonym pieprzem.
  5. Tatar podawaj w temperaturze pokojowej, z dodatkiem podpieczonego pieczywa i kieliszkiem zmrożonej wódki. Dla osób niepijących polecam zimny napój typu tonic - bardzo dobrze podkreśla smak całości.
Zobacz wideo

Tak przygotowanego dania nie powstydziłaby się niejedna dobra restauracja. Szykuje ci się impreza w większym gronie? A może twoja miłość do mięsa jest naprawdę silna? Każdy powód jest dobry, by samodzielnie zrobić najlepszy tatar. To przecież nic trudnego. Smacznego!

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: