Czy bigos jest zdrowy i ma wartości odżywcze? Obalamy mity związane z tą potrawą

Bigos to potrawa z bogatą historią, ale czy też z bogatymi właściwościami? Jest znany już od kilkuset lat i w tym czasie przepis na niego ulegał wielu modyfikacjom. Powszechnie uważany jest za danie ciężkostrawne. Czy jednak jest to potrawa zdrowa, którą warto zjeść? Przekonajcie się sami.

Więcej podobnych informacji oraz kulinarnych przepisów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bigos z młodej kapusty

Bigos to bez wątpienia uwielbiana w Polsce potrawa, w której główną rolę odgrywa kiszona kapusta. W zależności od przepisu dodaje się do niej mięso, ryby lub warzywa. Bigos jest tradycyjnym słowiańskim daniem, które cieszy się ogromną popularnością w naszych rejonach, ale jakie są jego właściwości? Czy możemy zajadać się nim bez ograniczeń?

Bigos - czy tak przygotowana kapusta ma jakieś właściwości?

W tradycyjnej wersji bigosu najważniejszym składnikiem jest kapusta kiszona, która ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Zawiera mnóstwo wpływających pozytywnie na nasze funkcjonowanie witamin i soli mineralnych. W kapuście kiszonej znajduje się witamina C, która wspomaga odporność i ma właściwości przeciwutleniające.

Bigos jest więc źródłem magnezu, potasu, wapnia i żelaza. Dzięki tym składnikom organizm prawidłowo funkcjonuje. Kapusta kiszona zawiera błonnik pokarmowy, który dobrze radzi sobie z zaparciami. Zaleca się spożywanie jej w przypadku chorób układu pokarmowego, ponieważ pozytywnie wpływa na florę bakteryjną. Potrzebujesz więcej, by przekonać się do spożywania bigosu? Tak się składa, że kapusta kiszona ma również właściwości przeciwzapalne, a do tego zawiera przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Do stworzenia tego typowo polskiego dania używa się również mięsa. Najczęściej wybiera się wieprzowe. Znaleźć w nim możemy bardzo dużo witamin i prozdrowotnych związków chemicznych. Główną rolę gra tu żelazo, które chroni przed anemią. Mięso jest również źródłem witamin A, B, E, K oraz potasu i sodu. Te ostatnie pierwiastki zapewniają nam równowagę wodno-elektrolitową, która jest niezbędna do tego, by organy wewnętrzne prawidłowo działały. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wieprzowina dostarcza nam aminokwasów. 

Czy bigos jest zdrowy?

Bigos w swojej klasycznej wersji jest dość kaloryczny, ponieważ zawiera tłuste mięso. Kiełbasa czy dodawany przez niektórych boczek robią więc swoje. Na dodatek czasem mięso jest też przed dodaniem do bigosu podsmażane. Wszystko jednak zależy od dodatków. W wydaniu wegetariańskim danie można uznać za dużo bardziej dietetyczne.

Bigos to także bomba witaminowo-mineralna, która pozytywnie wpływa na nasz organizm. Uważa się go powszechnie za danie ciężkostrawne, ale przy doborze odpowiednich składników można to całkowicie zmienić. 

Czy wiesz, że porcja bigosu dostarcza minerałów i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Oznacza to, że to jak najbardziej bigos jest potrawą, którą możesz spożywać "dla zdrowotności".

Bigos. Jaka jest historia potrawy uwielbianej w Polsce

Danie to znane jest w Polsce już od XVII wieku. W tym czasie składała się głównie mięsa i produktów, które miały wzmocnić jej smak. Sto lat później do przepisu dołączono w kiszoną kapustę. To był strzał w dziesiątkę, gdyż bigos zyskał ogromną popularność poza wschodnimi granicami naszego kraju. Wraz z upływem czasu proporcje warzyw i mięsa uległy zmianie i ostateczna wersja tej potrawy często ląduje na naszych stołach.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.