Zielona herbata - właściwości. Jest zdrowa, i aromatyczna, ale w za dużych ilościach... może szkodzić!

Zielona herbata ma mnóstwo ciekawych właściwości. Dobrze wpływa na nasz organizm, ale mimo to nie każdy powinien ją pić. Opisaliśmy dla Was najważniejsze cechy zielonej herbaty i wymieniliśmy osoby, które nie powinny jej pić.

Więcej ciekawych porad i ciekawostek  znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Herbata to drugi po kawie najpopularniejszy napój. Ma wiele odmian i wersji smakowych, ale za najzdrowszą uchodzi właśnie herbata zielona. Omówimy jej pozytywne właściwości. Powiemy także o tym, kto i dlaczego nie powinien jej pić. 

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia? [NaZdrowie]

Zielona herbata — właściwości pozytywne

Zielona herbata jest uznawana za najzdrowszą z herbat. Oczywiście, aby skorzystać z jej dobrego wpływu na nasz organizm, należy ją odpowiednio parzyć. Należy to robić gorącą (ok. 60 - 90°C) wodą przez 2 -3 minuty. Choć można parzyć i dłużej, ale zyskuje wtedy gorzkawy posmak. Przy właściwym parzeniu i piciu z umiarem, zielona herbata ma dobry wpływ na nasze zdrowie:

  • wspomaga odchudzanie - zielona herbata sprawia, że mamy mniejszy apetyt, przyspiesza przemianę materii, a nawet wpływa pozytywnie na trawienie. Jest to spowodowane szybszym utlenianiem tłuszczów oraz większą aktywnością enzymów trawiennych;
  • chroni przed nowotworami - dzięki silnym przeciwutleniaczom napar ten chroni nasz organizm przed rozwojem nowotworu piersi, płuc, skóry, jelita grubego, żołądka oraz trzustki. Wpływ na to ma także sprawne usuwanie wolnych rodników z organizmu;
  • zwiększa odporność organizmu - regularnie picie zielonej herbaty wspomaga nasz organizm w walce z infekcjami. I to całkiem solidnie, wystarczy wspomnieć, że tej napój zmniejsza zachorowalność na grypę o 75%;
  • pozytywnie wpływa na w skórę i włosy - herbaciana ochrona przed wolnymi rodnikami ma pozytywny wpływ na skórę. Opóźnia jej starzenie i pojawienie się zmarszczek, a także pomaga w walce z zaskórnikami. Zielona herbata jest wskazana również przy pielęgnacji włosów, zwłaszcza przetłuszczających się;
  • dobrze wpływa na jamę ustną - pomaga w dbaniu o jej higienę;
  • dobrze wpływa na ludzką psychikę - napar ten pobudza, poprawia zdolność kojarzenia i wspiera proces uczenia się. Jeśli parzymy herbatę dłużej, to zyskuje ona z kolei działanie relaksujące, co wspiera redukcję stresu.

Zielona herbata - właściwości negatywne

Wydawałoby się, że zielona herbata to panaceum na wszystkie dolegliwości, ale tak nie jest. Jak we wszystkim wskazany jest umiar. Nadużywanie tego naparu, zwłaszcza mocnego, może powodować m.in. takie objawy:

  • zaburzenia wchłaniania żelaza,
  • silne pobudzenie,
  • przyspieszenie rytmu serca,
  • częste oddawanie moczu,
  • wymioty,
  • nudności,
  • ogólne osłabienie.

Zielona herbata potrafi też osłabić działanie niektórych leków, więc osoby przyjmujące jakieś na stałe powinny na to uważać. Dodatkowo osoby z anemią i niedokrwistością też powinny ograniczać picie tego naparu z powodu utrudnionego wchłaniania żelaza. Uważać też muszą osoby nadpobudliwe, a także mające problem z zasypianiem, ponieważ herbata ta ma właściwości pobudzające. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: