Makaroniki narodziły się we Francji. Ich prosty skład - jajka, mielone migdały i miód zapoczątkował makaroniki, które były w owym czasie przysmakiem ubogich. Szybko zyskały sławę i zagościły na stołach możnych. Szczególnie popularne są nadal w Paryżu - głównie wśród turystów. Jednak nie musisz wyjeżdżać do Francji, aby poznać przepis na makaroniki - sprawdź naszą recepturę i ciesz się ich smakiem.
Zobacz wideo Klasyk z PRL-u, czyli ciasteczka orzeszki
Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Jak przygotować idealne makaroniki? Sekret tkwi w szczegółach
Składniki
- 100 g białek w pokojowej temperaturze
- 45 g cukru
- 200 g cukru pudru
- 100 g drobno mielonych migdałów
Przepis na makaroniki, czyli co zrobić, aby wyszły idealne
- Oddziel białka od żółtek. Białka zostaw w pokojowej temperaturze co najmniej na 12 godzin.
- Odmierz dokładną ilość składników: 200 g cukru pudru, 100 g mielonych migdałów i 45 g zwykłego cukru.
- Migdały dla pewności zblenduj (powinny być one maksymalnie rozdrobnione). Niektórzy korzystają z mąki migdałowej, my natomiast pozostajemy wierni oryginalnej recepturze, dlatego używamy mielonych migdałów.
- Migdały i cukier puder przesyp do sitka. Dokładnie przesiej wszystko, a te grudki, które zostają - wyrzuć (nie powinno być tego dużo, dosłownie kilka większych ziarenek)
- W osobnym naczyniu ubij białka na sztywną pianę. W trakcie ubijania dosyp stopniowo, w 2 partiach, zwykły cukier.
- Jak tylko białka są już ubite, to dodaj je do przesianych migdałów wymieszanych z cukrem pudrem.
- Masę dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania gładkiej masy migdałowej.
- Masę przełóż do woreczka silikonowego.
- Na blaszce do pieczenia wyłóż papier. Uformuj małe kółka. Nie martw się, że będą robiły się spiczaste końcówki. Wszystko opadnie.
- Makaroniki zostaw w takiej postaci na godzinę. W tym czasie ukształtują się, a na powierzchni powstanie cieniutka, błyszcząca powłoczka.
- Następnie nagrzej piekarnik do 150 stopni. Grzanie góra-dół. Wstaw makaroniki na ok. 10 minut. Makaroniki nie powinny się rumienić.
- Upieczone makaroniki zostaw na blaszce, póki całkowicie nie wystygną (zajmie to ok. 20 minut). Tak gotowe makaroniki przełóż kremem.
Krem - czyli serce ciasteczek makaroników
Schłodzoną śmietankę wlej do wysokiego naczynia, dodaj krem do tortów waniliowy i całość ubijaj mikserem przez chwilę na niskich, a potem ok. 3 minuty na najwyższych obrotach do uzyskania gładkiej konsystencji. Gotowy krem przełóż do woreczka, wyciskaj na płaską stronę ciasteczka i przykryj drugim.
Pyszny przepis na makaroniki zachwyci nie tylko koronowane głowy – zasmakuje każdemu, kto ich spróbuje.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.