Hummus - przepis na orientalną pastę z ciecierzycy. Dodaj ten składnik, by uzyskać dobrą konsystencję

Czasem mamy ochotę na wegańskie dania. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie ciecierzycy. Z tych niepozornych ziaren stworzyć możemy uniwersalny hummus. Przepis na tę przystawkę jest czasochłonny, ale warto go przetestować.

Interesujesz się kulinariami? Więcej informacji znajdziesz na stronie gazeta.pl. 

Zobacz wideo Hummus z serkiem śmietankowym

Dania orientalne cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Często odwiedzamy restauracje, w których serwuje się kuchnię indyjską, japońską czy izraelską. W menu wielu z nich możemy zauważyć, że serwują oni hummus. Teraz możemy zrobić swoją własną pastę z ciecierzycy. Jak się do tego zabrać? Co należy przygotować? 

Hummus - przepis z tradycji bliskowschodniej

Skąd pochodzi słynna pasta na bazie ciecierzycy i tahini? Wybierzmy się w kulinarną i nieco legendarną podróż po świecie. Jedna z opowieści głosi, że hummus został wymyślony przez samego sułtana Saladyna. W XII wieku dowodził on armią, która wystąpiła przeciwko krzyżowcom i to właśnie w tym okresie stworzył niecodzienną przystawkę. Okazuje się jednak, że ów przysmak spożywany był również w innych krajach, na przykład w Izraelu i Libanie. Te dwa kraje prowadzą długi spór o pochodzenie przystawki. Obecnie zajadają się nią ludzie na całym świecie. Czy jesteście gotowi na domowy hummus? Przepis można nieco modyfikować, dodając ulubione warzywa lub zioła. Dzięki niemu możecie przetestować receptury z najdalszych zakątków świata.

Hummus - przepis z wyjątkowymi i nieco tajemniczymi składnikami

Do zrobienia pasty będą potrzebne:

  • 400 g ugotowanej ciecierzycy,
  • 4 łyżki tahini (pasty sezamowej),
  • ząbek czosnku,
  • sok z cytryny,
  • 5 łyżek oliwy,
  • 8 łyżek zimnej wody,
  • sól, 
  • pieprz,
  • kolendra.

Hummus - przepis na uniwersalną przystawkę. Pasuje do wielu dań

  1. Jeżeli chcesz wykorzystać suchą cieciorkę, wcześniej zamocz ją na 12 godzin w zimnej wodzie. Dzięki temu stanie się miękka i bardziej napęczniała. 
  2. Ziarna zagotuj w 0,5 l wody. Gdy zauważysz, że płyn zaczyna tworzyć bąbelki, zmniejsz moc ognia do minimalnej. Przykryj garnek pokrywką i trzymaj go na palniku jeszcze 1,5 godziny. 
  3. W trakcie gotowania usuwaj pianę, która nagromadzi się na wodzie.
  4. Cieciorkę odcedź i wystudź, a następnie zblenduj ją na gładką masę.
  5. Do masy dodaj pastę sezamową, sok z cytryny, czosnek przeciśnięty przez praskę, wodę, oliwę, sól oraz pieprz. 
  6. Wymieszaj wszystkie składniki za pomocą blendera, by uzyskać pożądaną przez siebie konsystencję.
  7. Pastę przyozdób kolendrą.

W przypadku, gdy wybierzesz ciecierzycę w puszce, odsącz ją z nadmiaru płynu i od razu zmiksuj z tahini, czosnkiem, oliwą, wodą i przyprawami. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA