Więcej domowych wypieków znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Domowe ciasto jabłkowe to pozycja lubiana zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Świetnie smakuje podane z lodami lub dodatkową kruszonką. Przepis jest naprawdę prosty, a składniki, których potrzebujesz, z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.
Smak ciasta z jabłkami zawdzięczamy oczywiście owocom. Wybierając je, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj jabłek - najlepiej smakują te kwaśne np. szara reneta, lobo czy gloster. W sezonie śmiało możemy też sięgnąć po papierówki. Podczas zakupów zwróć uwagę na jędrność owoców - powinny być twarde, niepoobijane, a skórka powinna ładnie lśnić. Do ciasta można użyć świeżych jabłek lub tych, które wcześniej przygotowaliśmy. Przygotowanie jabłek do ciast i deserów jest szczegółowo opisane w naszym artykule: Jabłka na szarlotkę - jak je zrobić, by cieszyć się najlepszym ciastem również zimą? Mamy prosty przepis i kilka porad.
Składniki:
Składniki na kruszonkę:
Sposób przygotowania:
Zaczynamy od przygotowania kruszonki. Wszystkie składniki łączymy i ugniatamy w palcach. Tak przygotowaną kruszonkę formujemy w kulkę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki. Masło roztapiamy, by było płynne - najlepiej w kapeli wodnej i pozostawiamy do ostudzenia. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Jabłka obieramy i kroimy w małe kawałki.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia i mieszamy. W drugiej misce ubijamy jajka z cukrem na najwyższych obrotach, by uzyskać gładką i jasną masę. Zmniejszamy obroty i stopniowo dodajemy ostudzone masło. Odstawiamy mikser i dodajemy małe porcje mąki, cały czas mieszając. Masa powinna być gładka i jednolita.
Ciasto przekładamy do wcześniej przygotowanej formy. Na wierzch dodajemy pokrojone jabłka i kruszonkę. Owoce dodatkowo można posypać cynamonem. Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza piekarniku przez godzinę. Po upieczeniu ciasto zostawiamy w uchylonym piekarniku przez kilka minut. Studzimy i odsypujemy cukrem pudrem.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.