Chrzan w domowym wydaniu. Bez niego nie ma prawdziwych Świąt Wielkanocnych

Chrzan to obowiązkowy element wyposażenia wielkanocnego koszyczka. Jest bardzo popularny jako dodatek do mięs lub jaj. Niekiedy doprawia się nim barszcz wielkanocny. Jak przygotować domowy chrzan?

Domowy chrzan wielkanocny

Domowy chrzan wielkanocny bezsprzecznie musi być obecny na świątecznym stole. Chrzan można jadać z jajkami, dodawać do białego barszczu lub wędlin. Podany w eleganckiej miseczce chrzan będzie doskonałym dodatkiem do wędzonej lub białej kiełbasy. Wspaniale smakuje także w zestawieniu z różnego rodzaju pasztetami mięsnymi. Także wśród dań wegetariańskich i wegańskich można znaleźć takie, które doskonale pasują do podania ich z chrzanem. Chodzi m.in. o bezmięsne pasztety czy wędliny

Domowy chrzan - właściwości

Okazuje się, że domowy chrzan jest nie tylko wielkanocnym przysmakiem, ale posiada także prozdrowotne właściwości. Najważniejsze pozytywne oddziaływania chrzanu to:

Okazuje się więc, że spożywanie w Wielkanoc chrzanu może być nie tylko kulinarną przyjemnością, ale i działaniem pozytywnym dla zdrowia. To miła wiadomość, bo niestety bardzo wielu potraw i dodatków typowych dla wielkanocnego stołu nie można zaliczyć do zdrowej żywności. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Jak zrobić chrzan wielkanocny? Składniki

Jak zrobić chrzan wielkanocny? Czego potrzeba do przygotowania tego dodatku do różnych potraw? Niezbędne składniki to:

  • 3 korzenie chrzanu
  • 3 łyżki soku z cytryny (ewentualnie można wykorzystać ocet)
  • 5 łyżek wrzątku
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczki soli

Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby chrzan był wysokiej jakości. Powinien być dorodny i jędrny. Z takich składników najlepiej jest przygotowywać popularny na wielkanocnym stole dodatek. W przypadku posiadania nieco gorszej jakości chrzanu można go włożyć na kilka godzin do miski z zimną wodą. Powinien odzyskać jędrność. 

Jak się robi chrzan krok po kroku?

Jak się robi chrzan? Przede wszystkim trzeba mieć przygotowaną tarkę ręczną lub blender z pojemnikiem. Przy tarciu chrzanu wydziela się ostry i szczypiący w oczy zapach. 

Należy rozpocząć od obrania korzeni chrzanu i dokładnego umycia ich. Następnie trzeba je zetrzeć. Po przełożeniu startego chrzanu do miski należy dolać wodę, sok z cytryny i przyprawy. Całość trzeba dokładnie wymieszać. Domowy chrzan jest dość trwały i może być przechowywany w lodówce nawet przez miesiąc. 

Domowy chrzan stanowi także ciekawą bazę dla zrobienia z niego innych dodatków. Chodzi między innymi o popularną ćwikłę. Na tym jednak nie koniec, bo poprzez dodanie śmietany lub majonezu można nieco osłabić ostry smak chrzanu. Całość staje się bardziej kwaśna i aksamitna. Również stanowi doskonały dodatek do świątecznych mięs.  

Zobacz też: Święconka 2022 - lista pokarmów do święcenia oraz koszykowe inspiracje. Co będzie modne w tym sezonie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.