Ciasta na Wielkanoc 2022. Które pyszne wypieki powinny się znaleźć na wielkanocnym stole? Podpowiadamy

Jakie ciasta na Wielkanoc 2022? Baby, mazurki, a może jednak serniki? W każdej rodzinie preferencje będą się z pewnością różnić. Istnieje jednak kilka wypieków, które najczęściej pojawiają się na świątecznych stołach.

Najlepsze ciasta na Wielkanoc. Czym się kierować?

Jakie są najlepsze ciasta na Wielkanoc? Większości osób akurat te święta bez wątpienia kojarzą się z babkami wielkanocnymi, które można przygotowywać w różnych wariantach. W niektórych regionach Polski lub nawet rodzinach do rangi najważniejszego ciasta na wielkanocnym stole urasta jednak mazurek.

Czym się kierować przy tworzeniu słodkiego menu na święta? Na pewno ważne są indywidualne preferencje i rodzinna tradycja, ale warto brać pod uwagę też inne czynniki. Chodzi o to, czy mamy dość duże umiejętności w pieczeniu ciast i przede wszystkim  — czy posiadamy na to czas? Jeśli mamy go mało, to chyba lepiej przyrządzić pyszne ciasto bez pieczenia, niż denerwować się upływającymi godzinami. W ostateczności można też udać się po wypieki do cukierni. 

Jakie ciasta na Wielkanoc 2022? Klasyka w ciekawym wydaniu

Jakie ciasta na Wielkanoc 2022? W te święta z pewnością warto zacząć od klasyki, którą można jednak zaserwować w nieco ciekawszy sposób. Same babki wielkanocne mogą być przygotowane na kilka sposobów. Może być to:

W każdym z wydań to ciasto smakuje nieco inaczej, ale nawet nieco kontrowersyjny przepis z majonezem jest powszechnie chwalony. W wielu domach na wielkanocnym stole pojawi się mazurek. Ciasto to również ma wiele odmian. Do ciekawszych należą:

Oczywiście na wielkanocnym stole sprawdzi się też np. szarlotka na kruchym cieście podawana z lodami lub któryś z wariantów sernika. Klasyczne przepisy w przypadku ostatniego ciasta to choćby:

Zobacz wideo Klasyk w nowej postaci, czyli sernik mango

Ciasta bez pieczenia na Wielkanoc 2022?

Bardzo często można jednak osiągnąć ciekawy efekt bez spędzania długich godzin w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są tu szczególnie ciasta bez pieczenia. Na Wielkanoc 2022 także znajdzie się kilka propozycji dla osób, które są zabiegane lub zwyczajnie nie lubią piec. Przykłady? Nie może tu zabraknąć sernika na zimno, metrowca z kremem czekoladowym i serkiem mascarpone, ale także popularnej stefanki.  

Zobacz też: Ciasto snickers bez pieczenia - czas na wielkanocne łakocie bez wysiłku

Ciasta na Wielkanoc: przepisy regionalne i modne 

Ciekawe ciasta na Wielkanoc? Przepisy w sam raz na święta to również te receptury, które dotyczą wypieków regionalnych. Przykładem może być podlaski sękacz, którego trudno jest jednak zrobić w domu. Ciasto zrobione jest z kilkudziesięciu jajek, mąki, masła i śmietany. Leje się je na walec umieszczony przed piecem, który następnie obraca się i dolewa kolejne warstwy. To wtedy powstają charakterystyczne sęki. Inne regiony również mogą pochwalić się charakterystycznymi wypiekami wielkanocnymi. Dobrym przykładem jest choćby podkarpacki serownik.

Na Wielkanoc warto też rozważyć wypiek ciast, które są akurat modne. Dzięki nim z pewnością uda się bardzo pozytywnie zaskoczyć gości, którzy przybędą do nas na święta. W tym sezonie mogą to być choćby: 

Niezależnie od tego, w jaki sposób sporządzimy listę ciast na Wielkanoc, ważne jest jednak zachowanie atmosfery wspólnego świętowania. Z pewnością zarówno klasyczne wypieki, jak i efektowne ciasta z modnych przepisów najlepiej będą smakowały w doborowym gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół. 

Zobacz też: Jajka faszerowane w skorupkach - coś co wszystkim smakuje. Jak zrobić efektowne przekąski na Wielkanoc?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.