Uwielbiasz chleb żytni domowej roboty? Wykorzystaj ten patent, aby miał chrupiącą skórkę

Chleb żytni domowej roboty uchodzi za jeden z najzdrowszych rodzajów pieczywa. Jeżeli przyjrzymy się jego właściwościom, trudno będzie z tym stwierdzeniem polemizować: zawiera on bowiem m.in. kwas mlekowy, witaminy z grupy B oraz cynk, wapń, magnez czy fosfor. Warto włączyć go do swojej diety.

Chleb żytni domowej roboty jest wypiekany najczęściej na drożdżach i zakwasie. Ten rodzaj pieczywa można przygotować także wyłącznie na zakwasie. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, smak pieczywa nie powinien znacząco się różnić. Warto jednak wspomnieć, że obecność drożdży bardzo skraca czas przygotowania. 

Zobacz wideo Znany aktor hollywoodzki i jego chleb domowej roboty. Jak mu wyszedł?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Co będzie potrzebne do upieczenia żytniego chleba? Lista składników

Chleb żytni domowej roboty może być dość obciążający dla żołądka. Osoby, które mają problemy z układem pokarmowym, mogą część mąki żytniej zastąpić mąką pszenną. Ta druga jest łagodniejsza dla żołądka.

  • 500 g mąki żytniej typu 720 
  • 25 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 400 ml letniej wody 
  • 2 łyżeczki melasy/cukru/miodu 
  • 3 łyżki oleju spożywczego
  • olej + mąka do podsypania

Chleb żytni domowej roboty. Dzięki tej recepturze będzie mieć idealnie chrupiącą skórkę

  1. W dużej misce mieszamy mąkę żytnią 720 z 350 ml wody, odstawiamy na 10 minut. Dodajemy sól, olej spożywczy, drożdże rozpuszczone w ciepłej wodzie, cukier bądź inną substancję słodzącą i dokładnie mieszamy.
  2. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę lub dwie. Można umieścić je w metalowej misce szczelnie okrytej folią spożywczą.
  3. Kiedy ciasto wyrośnie, ponownie delikatnymi ruchami mieszamy je i przekładamy do dużej blachy wyłożonej papierem do pieczenia (można również nasmarować ją olejem i posypać mąką).
  4. Blachę z ciastem ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na około pół godziny.
  5. Wyrośnięte ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, pieczemy przez 15 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy przez kolejne 50 minut. 
  6. Upieczony chleb wyjmujemy z piekarnika. Warto także wyciągnąć go z blaszki i zostawić do wystudzenia. Dzięki temu chleb będzie miał chrupiącą skórkę.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.