Kiełbasa swojska - przepis na Wielkanoc. Nie potrzebujesz wędzarni, żeby była idealna

Kiełbasa swojska to absolutna konieczność na wielkanocnym stole. Niestety, wysokiej klasy swojskie wyroby potrafią słono kosztować, dlatego mamy dla ciebie przepis na kiełbasę, którą zrobisz samodzielnie. Nie masz wędzarni? Żaden problem, wcale jej nie potrzebujesz, by zrobić najlepszą kiełbasę na świecie. Ten smak i aromat zaczarują Wielkanoc.

Więcej przepisów przydatnych przed Wielkanocą znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiełbasa swojska to jedna z obowiązkowych pozycji w świątecznym menu. A co jeśli nie masz wędzarni, a chcesz samodzielnie przygotować pyszną, domową kiełbasę? Nie ma problemu, dziś przychodzimy z tradycyjnym przepisem na suszoną kiełbasę - palcówkę. Skąd ta nietypowa nazwa? Od  ręcznego nadziewania osłonki mięsem, za pomocą palców. Taką kiełbasę wystarczy zawiesić w suchym i przewiewnym miejscu i po kilkunastu dniach mamy prawdziwy rarytas. Świetnie udaje się nawet w bloku. Sekretem smaku jest połączenie trzech rodzajów wieprzowiny - chudej szynki, delikatnie przerośniętej łopatki i tłustego boczku. Nie ma na co czekać, zapraszamy do przepisu, który sprawi, że już nigdy nie kupisz kiełbasy w sklepie.

Kiełbasa swojska suszona - przepis, który musisz poznać przed Wielkanocą

Potrzebne składniki:

  • ok. 1,2 kg szynki wieprzowej
  • ok. 0,5 kg łopatki wieprzowej (delikatnie przerośniętej)
  • ok. 1.2 kg boczku wieprzowego
  • cienkie jelita wieprzowe
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
  • przyprawy: 1 łyżeczka jałowca, 1 łyżeczka kolendry, 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka suszonego czosnku
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • sól peklowa w proporcji 20 g na 1 kg mięsa
  • 3 płaskie łyżki majeranku
  • 3-4 ząbki czosnku
  • dodatkowo: zimna woda

Swojska kiełbasa suszona - sposób wykonania

Ważna rzecz: Mięso do takiej kiełbasy musi być najwyżej jakości - najlepiej zadbać, by pochodziło bezpośrednio z masarni lub od rzeźnika.

  1. Przygotuj mięso. Dokładnie osusz je ręcznikiem papierowym. Mięso z łopatki zmiel raz w maszynce o grubych oczkach, natomiast mięso z szynki i boczku pokrój w drobną kostkę ok. 1,2 cm na 1,2 cm.
  2. Mięso przełóż do większej miski i dodaj sól oraz sól peklową. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Do moździerza włóż pozostałe przyprawy i porządnie je rozgnieć. Wsyp do mięsa i zacznij wyrabiać. Podczas wyrabiania stopniowo dolewaj zimną wodę (1 szklankę). Kiedy masa mięsna zacznie robić się kleista, szczelnie zakryj miskę folią i odłóż ją na 36 godzin do lodówki.
  3. Po upływie 36 godzin ponownie wyrób mięso. Jelita wieprzowe przełóż do miski i przez 20 minut mocz je w ciepłej wodzie, by wypłukał się nadmiar soli. Następnie zacznij nadziewać. Dla ułatwienia posłuż się lejkiem z szeroką końcówką. Naciągnij na nią jelita i za pomocą palców, nadziewaj je masą mięsną (do pomocy możesz także użyć trzonu drewnianej łyżki lub tłuczka)
  4. Kiełbasę wiąż w pętka i powieś w suchym i przewiewnym, ale dość ciepłym miejscu (ok. 20 stopni) na dwa dni. Następnie przenieś kiełbasę w chłodniejsze miejsce (ok. 13-15 stopni) i zostaw ją do dojrzewania na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie kiełbasa nadaje się do jedzenia. Tak przygotowany wyrób można przechowywać nawet kilka miesięcy.

Wskazówka: Podczas dojrzewania kiełbasy, należy często sprawdzać jej zapach i wygląd - jeśli zrobiła się śliska i nie pachnie zachęcająco, najpewniej mięso zaczęło się psuć. Jeśli jednak dołożysz starań, by w pomieszczeniu, gdzie suszy się kiełbasa, jest suche i przewiewne, mięso na pewno się nie zepsuje.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.