Więcej przepisów przydatnych przed Wielkanocą znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Kiełbasa swojska to jedna z obowiązkowych pozycji w świątecznym menu. A co jeśli nie masz wędzarni, a chcesz samodzielnie przygotować pyszną, domową kiełbasę? Nie ma problemu, dziś przychodzimy z tradycyjnym przepisem na suszoną kiełbasę - palcówkę. Skąd ta nietypowa nazwa? Od ręcznego nadziewania osłonki mięsem, za pomocą palców. Taką kiełbasę wystarczy zawiesić w suchym i przewiewnym miejscu i po kilkunastu dniach mamy prawdziwy rarytas. Świetnie udaje się nawet w bloku. Sekretem smaku jest połączenie trzech rodzajów wieprzowiny - chudej szynki, delikatnie przerośniętej łopatki i tłustego boczku. Nie ma na co czekać, zapraszamy do przepisu, który sprawi, że już nigdy nie kupisz kiełbasy w sklepie.
Kiełbasa swojska suszona - przepis, który musisz poznać przed Wielkanocą
Potrzebne składniki:
- ok. 1,2 kg szynki wieprzowej
- ok. 0,5 kg łopatki wieprzowej (delikatnie przerośniętej)
- ok. 1.2 kg boczku wieprzowego
- cienkie jelita wieprzowe
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka cukru
- przyprawy: 1 łyżeczka jałowca, 1 łyżeczka kolendry, 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka suszonego czosnku
- kilka kulek ziela angielskiego
- sól peklowa w proporcji 20 g na 1 kg mięsa
- 3 płaskie łyżki majeranku
- 3-4 ząbki czosnku
- dodatkowo: zimna woda
Swojska kiełbasa suszona - sposób wykonania
Ważna rzecz: Mięso do takiej kiełbasy musi być najwyżej jakości - najlepiej zadbać, by pochodziło bezpośrednio z masarni lub od rzeźnika.
- Przygotuj mięso. Dokładnie osusz je ręcznikiem papierowym. Mięso z łopatki zmiel raz w maszynce o grubych oczkach, natomiast mięso z szynki i boczku pokrój w drobną kostkę ok. 1,2 cm na 1,2 cm.
- Mięso przełóż do większej miski i dodaj sól oraz sól peklową. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Do moździerza włóż pozostałe przyprawy i porządnie je rozgnieć. Wsyp do mięsa i zacznij wyrabiać. Podczas wyrabiania stopniowo dolewaj zimną wodę (1 szklankę). Kiedy masa mięsna zacznie robić się kleista, szczelnie zakryj miskę folią i odłóż ją na 36 godzin do lodówki.
- Po upływie 36 godzin ponownie wyrób mięso. Jelita wieprzowe przełóż do miski i przez 20 minut mocz je w ciepłej wodzie, by wypłukał się nadmiar soli. Następnie zacznij nadziewać. Dla ułatwienia posłuż się lejkiem z szeroką końcówką. Naciągnij na nią jelita i za pomocą palców, nadziewaj je masą mięsną (do pomocy możesz także użyć trzonu drewnianej łyżki lub tłuczka)
- Kiełbasę wiąż w pętka i powieś w suchym i przewiewnym, ale dość ciepłym miejscu (ok. 20 stopni) na dwa dni. Następnie przenieś kiełbasę w chłodniejsze miejsce (ok. 13-15 stopni) i zostaw ją do dojrzewania na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie kiełbasa nadaje się do jedzenia. Tak przygotowany wyrób można przechowywać nawet kilka miesięcy.
Wskazówka: Podczas dojrzewania kiełbasy, należy często sprawdzać jej zapach i wygląd - jeśli zrobiła się śliska i nie pachnie zachęcająco, najpewniej mięso zaczęło się psuć. Jeśli jednak dołożysz starań, by w pomieszczeniu, gdzie suszy się kiełbasa, jest suche i przewiewne, mięso na pewno się nie zepsuje.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.