Francuska zupa cebulowa - przepis dobry dla cierpliwych. Smak i przepyszny dodatek robią wrażenie

Zupa cebulowa to podstawa kuchni francuskiej. Jej bazą jest wywar mięsno-warzywny lub warzywny, z kolei dodatek stanowi smażona cebula. Podaje się ją z grzankami z pszennej bułki i warstwą startego sera. Jej przygotowanie zajmuje trochę czasu, więc jeśli macie więcej czasu, zachęcamy do sprawdzenia poniższego przepisu.

Zupa cebulowa to klasyczne danie francuskiej kuchni. Jej zaletą jest silne właściwości rozgrzewające. Warto ją spożywać w szczególności w sezonie przeziębień (czyli głównie jesienią i na przedwiośniu), gdyż doskonale wzmacnia nasz układ odpornościowy dzięki witaminom (A, C, E, witaminy z grupy B), minerałom i antyoksydantom. Cebula zawarta w zupie działa jako naturalny środek przeciwzapalny i reguluje poziom cukru we krwi. Ponadto oczyszcza drogi oddechowe, a także redukuje objawy towarzyszące przeziębieniu i grypie. Na jej przygotowanie warto poświęcić więcej czasu, do ok. 1 godziny (w zależności od kombinacji składników nawet do 120 minut). Tyle bowiem potrzeba, aby cebula się skarmelizowała, a tym samym zupa zachowała odpowiedni smak.

Zobacz wideo Zupa krem cebulowa

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Francuska zupa cebulowa - składniki na 6 porcji

  • cebula - 900 g;
  • masło - 2 łyżki; 
  • oliwa - 2 łyżki; 
  • białe wytrawne wino - 250 ml; 
  • bulion wołowy - 1 litr;
  • koniak, brandy lub sherry - 60 ml; 
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz.

Składniki do dodatków potrzebnych do zupy cebulowej

  • bagietka pokrojona na kromki;
  • 1 ząbek czosnku;
  • ser żółty -150 g; 
  • świeży tymianek (opcjonalnie);
  • 4 żaroodporne miseczki lub żaroodporny garnek/naczynie do zapiekania.

Jak przygotować zupę cebulową krok po kroku?

  1. Cebulę obieramy, kroimy wzdłuż na pół i siekamy w poprzek na półplasterki grubości ok. 1,5-2 mm. W dużym i szerokim garnku topimy masło z oliwą.
  2. Ustawiamy ogień na średni, dodajemy cebulę i smażymy na średnim ogniu, mieszając. Gotujemy cebulę przez ok. 25 minut dotąd, aż będzie skarmelizowana (to znaczy, miękka i lekko brązowa).
  3. Zwiększamy ogień, dolewamy wino i mieszamy cebulę drewnianą łyżką. Drobne przyrumienienia zeskrobujemy z dna garnka. Gotujemy przez 3 minuty, następnie dodajemy wrzący bulion i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 25 minut. Zupę doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, dodajemy alkohol. Gotujemy jeszcze przez chwilę.
  4. Piekarnik nagrzewamy do 220 st. C, ustawiamy kratkę na nieco wyższej półce niż połowa piekarnika. Bagietkę kroimy na kromki i pieczemy na złoty kolor z dwóch stron na tosterze lub w piekarniku. Grzanki delikatnie nacieramy przekrojonym ząbkiem czosnku.
  5. Do 4 małych żaroodpornych misek nalewamy gorącą zupę i przykrywamy grzankami. Posypujemy tartym serem, opcjonalnie posypujemy świeżym tymiankiem. Zapiekamy przez ok. 5 minut do momentu roztopienia się sera.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: