Łazanki to danie znane od dawna. Jest to szczególny rodzaj makaronu, który łączy się z boczkiem, grzybami oraz kapustą kiszoną. Mimo że ta tradycyjna potrawa gości na naszych stołach od wielu lat to nie Polska jest jej ojczyzną. Danie pochodzi oryginalnie... z Białorusi. Jak w takim razie zrobić tradycyjne łazanki? Ten przepis może w tym pomóc. Przygotujcie się więc na kulinarną wycieczkę za wschodnią granicę naszego kraju. Interesujesz się kulinariami? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Zaopatrz się w:
Kapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru wody i drobno poszatkuj. Włóż do garnka i dolej dwie szklanki wody. Dodaj również ziele angielskie oraz liście laurowe. Gotuj przez 25 minut pod przykryciem (czasem trzeba poczekać kilka minut dłużej, by kapusta stała się odpowiednio miękka), a następnie wystudź. W międzyczasie obierz i posiekaj cebulę. Pokrój również na drobne kawałki wybrane przez siebie grzyby. Podsmażaj je przez 25 minut na rozgrzanym oleju, oliwie lub smalcu.
Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Możesz też przygotować go samemu, jeśli masz odpowiednio dużo czasu. Dla zabieganych starczy wersja kupna. Teraz pora na dodatek, który doskonale podkręci smak łazanek. O czym mowa? O mięsie, którym może być boczek, słonina lub nawet podwędzana kiełbasa. Boczek pokrój w kostkę i wrzuć na patelnię z cebulą i grzybami i krótko podsmaż. Z przestudzonej kapusty wyjmij ziele angielskie i liście laurowe. Odciśnij też nadmiar wody. Warzywo przełóż do naczynia z resztą składników. Wszystko razem wymieszaj i smaż jeszcze przez 5 minut.
Na samym końcu dodaj ugotowany wcześniej makaron oraz przyprawy. W razie potrzeby możesz użyć więcej soli lub pieprzu. Smacznego!