Pasztet domowy jest w wielu domach jednym ze świątecznych przysmaków. Wyglądem i smakiem często różni się dość mocno od tych, które można nabyć w sklepie. Ten przygotowany w kuchni powinien odznaczać się przede wszystkim odpowiednią konsystencją. Musi być zwarty, łatwo się kroić. Jednocześnie wielkanocny pasztet nie może być zbyt suchy. Jak osiągnąć odpowiednią wilgotność pasztetu? Kluczowy jest dobór dodatków. Pasztet nigdy nie będzie przesuszony, jeśli znajdzie się w nim nieco więcej tłuszczu, ale też namoczona bułka lub warzywa.
Jaki pasztet na Wielkanoc będzie najlepszy? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo można przygotować różne rodzaje pasztetów. Często decydują tutaj rodzinne tradycje. Mogą to być dania z wieprzowiny, drobiu, królika czy dziczyzny. Często przyrządza się je z dodatkami w postaci choćby grzybów lub sera. Coraz bardziej popularne są też pasztety wegetariańskie. Robi się je m.in. z cukinii, fasoli, ciecierzycy czy kaszy jaglanej.
Na marginesie warto dodać, że nie jesteśmy chyba narodem, który najbardziej na świecie kocha pasztety. Tutaj pierwszeństwo należy raczej do mieszkańców Francji. Sama tradycja przyrządzania pieczonego dania z masy mięsnej sięga jednak starożytności. Takie potrawy przyrządzano już w antycznym Rzymie.
Jak zrobić pasztet? Przepis na przyrządzenie dania z masy mięsnej z dodatkami może występować w wielu wariantach. Różnią się one zwykle detalami, które mają jednak wpływ na potrawę, jej smak i konsystencję. 1 kg klasycznego pasztetu mięsnego można przygotować z:
Jak zrobić pasztet? Składników jest w przepisie dość dużo, ale warto zacząć od ugotowania mięsa. W dużym garnku najpierw trzeba umieścić pokrojoną na małe kawałki wołowinę wlać wodę, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Czas gotowania na wolnym ogniu i pod przykryciem to ok. 15 - 29 minut.
Po tym czasie do garnka należy wrzucić mięso wieprzowe (również drobno pokrojone) i warzywa. Jedynie czosnek warto po obraniu wrzucić w całości. Na tym etapie dodaje się pieprz, sól i gałkę muszkatołową. Należy uzupełnić niedobory wody i gotować ok. godziny na małym ogniu i pod przykryciem.
Po upływie godziny do garnka dorzuca się podroby i kurczaka. Trafia tutaj również kajzerka, która ma naciągnąć płynem. Ostatni etap gotowania trwa 20 - 25 minut.
Po skończeniu gotowania ewentualny nadmiar płynu można odlać do szklanki, bo może się jeszcze przydać. Ugotowane składniki trzeba zmielić w maszynce. To, jak drobno zmielone zostaną poszczególne produkty, jest kwestią indywidualną. Można zresztą nawet dwukrotnie przepuścić ugotowane mięso, warzywa i bułkę przez maszynkę. Po zmieleniu do masy wbija się jajka. Można ją także doprawić lub dolać nieco bulionu (jeśli jest zbyt sucha). Istotne jest to, aby masa została dokładnie wymieszana.
Wykładamy ją do kwadratowej formy natłuszczonej olejem i posypanej bułką tartą. Forma musi powędrować do piekarnika rozgrzanego na 170 lub 180 stopni C. Czas pieczenia to 70 minut.
Jak podać pasztet na Wielkanoc? Zaletą tego dania jest to, że dobrze smakuje na zimno i na ciepło. Jest też trwałe i może być przetrzymywane w lodówce przez kilka dni. Pasztet na zimno doskonale komponuje się na wielkanocnym stole z sosami chrzanowym, koperkowym lub tatarskim. Hitem może być także zaserwowanie go z żurawiną.
Zobacz też: Mazurki wielkanocne. Czy wiesz, skąd się wzięła tradycja pieczenia mazurków? Historia i prosty przepis