Śniadanie wielkanocne. Co powinno się znaleźć w menu? Przygotuj listę zakupów już dziś!

Śniadanie wielkanocne to uroczysty posiłek tak dla osób religijnych, jak i obchodzących Wielkanoc w sposób świecki. Bardzo istotne jest menu. Jakie potrawy powinny się znaleźć na stole?

Śniadanie wielkanocne: menu pomiędzy tradycją a nowoczesnością

Śniadanie wielkanocne spożywane jest w polskich domach w niedzielny poranek. Czasem siada się do niego wcześniej, czasem później, ale w menu bardzo często powtarzają się te same potrawy. Dominuje tu wciąż tradycyjne podejście, gdzie na stole pojawiają się żurek, jaja z majonezem i słodkie mazurki, ale coraz częściej przyrządza się potrawy bardziej wykwintne. Wówczas żurek może zastąpić zupa krem z pora, tłuste sałatki pojawią się w wersji light, zaś jajka będą faszerowane nie pieczarkami, ale awokado. Która opcja jest lepsza? Nie da się tego rozstrzygnąć i każdy powinien zdecydować sam. My przedstawiamy menu w bardziej tradycyjnej wersji.   

Co zjeść na śniadanie wielkanocne? Potrawy z koszyczka przede wszystkim

Co zjeść na śniadanie wielkanocne? Z pewnością nie może zabraknąć pokarmów, które dzień wcześniej były poświęcone. W koszyczku znalazły się m.in. jaja, kiełbasa, mięso, chleb, ser biały, kawałek babki i inne jeszcze produkty spożywcze. Oczywiście każdego powinno się przynajmniej spróbować.   

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Co na śniadanie wielkanocne? Żurek i barszcz

Co na śniadanie wielkanocne? Oczywiście posiłek zaczyna się od zupy. Najczęściej jest to żurek robiony na zakwasie żytnim lub barszcz biały. Obie zupy o kwaśnym posmaku podaje się z jajami, białym serem i wędzonym mięsem (żeberkami, kiełbasą). Dania te są gęste i bardzo często doprawia się je chrzanem. Zwłaszcza żurek można w bardzo elegancki i smakowity sposób podawać w chlebku. Można się też spotkać z żurkiem przygotowywanym w wersji wegetariańskiej. Wówczas mięsa zastępowane są np. przez boczniaki i wędzone tofu lub tempeh.

Śniadanie wielkanocne - menu główne i ciasta

Jakie dania przygotować na śniadanie wielkanocne? Menu główne i ciasta także tworzone są zwykle z tradycyjnych potraw. Nie może zabraknąć sałatki jarzynowej z majonezem i faszerowanych jajek. Ostatnie mogą być przyrządzone z pieczarkami lub szynką. Jaja są zresztą głównym składnikiem przynajmniej kilku potraw. Mogą być podawane z sosem tatarskim, ale też np. z domowym majonezem, zielonym groszkiem i serem. Na stole często gości też pieczona biała kiełbasa i pasztet domowej roboty.

Nieco bardziej wyszukane są roladki z łososiem lub szynką w różnych odmianach (np. szpinakowej). Typowo wielkanocnymi potrawami mogą być także szynka w galarecie, pieczeń z białej kiełbasy czy pieczony schab z morelami. Słodycze to przede wszystkim babki piaskowe w różnych wariantach, słodkie mazurki (np. z kajmakiem) i oczywiście serniki. 

Śniadanie wielkanocne: potrawy regionalne

W jaki sposób przygotować niezapomniane menu na śniadanie wielkanocne? Potrawy regionalne mogą być ciekawym akcentem na świątecznym stole. Na jakie dania warto postawić? W poszczególnych regionach kraju jada się np.:

  • Chrzanówkę lanckorońską w Wielkopolsce - jest to zupa ze świeżo utartego chrzanu, mięsa i warzyw. Nazwę bierze oczywiście od Lanckorony. W kuchni góralskiej podobne danie nazywane jest sodrą.
  • Buchty na Śląsku - są to słodkie drożdżowe bułeczki. Mogą być z nadzieniem lub bez niego.
  • Paschę wielkanocną na Podlasiu - jest to deser z sera i bakalii, który w smaku przypomina sernik.
  • Prażnicę na Pomorzu - chodzi o jajecznicę smażoną na wędzonej rybie (często węgorzu).

Zobacz też: Jajka z chrzanem w towarzystwie pysznych dodatków. Proste przepisy

Więcej o:
Copyright © Agora SA