Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie i wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która ma wiele zastosowań. Jest nie tylko cenioną przyprawą, ale także rośliną, która powinna gościć w naszych apteczkach czy kosmetyczkach. Jak go pozyskiwać, by nie złamać prawa? I do czego powinno się go dodawać? Wszystko wyjaśnimy.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego były znane już w starożytności. Ta niepozorna roślina, nazywana dawniej cebulą czarownic czy czosnkiem cygańskim jest ceniony nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Roślina ta naturalnie występuje w całej Europie, najczęściej w lasach lub gęstych łąkach. Wyglądem zupełnie nie przypomina znanego nam wszystkim czosnku - zdecydowanie bardziej przypomina konwalię lub czosnek ozdobny. Łodygi czosnku niedźwiedziego osiągają wysokość do 0,5 metra, zazwyczaj zwieńczone są pięknym, okrągłym kwiatostanem. Jednak wszystkie właściwości tej rośliny zawierają liście - duże, nie raz o długości 30 cm - pozostałe części rośliny nie są jadalne.

Czosnek niedźwiedzi - właściwości

Czosnek niedźwiedzi to wspaniały dodatek do różnych potraw. Najlepiej smakuje surowy lub mrożony. Można oczywiście używać czosnku suszonego, jednak wówczas straci on na intensywności.  Czosnek niedźwiedzi świetnie komponuje się z dziczyzną - pasuje do pieczeni z dzikiego drobiu, do jagnięciny, a także mięsnych sosów. Wspaniale smakuje w postaci pasty do chleba oraz dodatku do sałatek. Bardzo dobrze podkreśli smak pesto do makaronu i wzbogaci każdą zupę.

Czosnek niedźwiedzi wspaniale wpływa także na urodę - entuzjaści naturalnych kosmetyków zachwycają się nad pielęgnacyjnym działaniem tej rośliny. Maseczki z czosnkiem niedźwiedzim wspaniale redukują problemy skórne takie jak trądzik czy miejscowe zaczerwienienia. Kosmetyki z tą rośliną działają zbawiennie na kondycję włosów, paznokci oraz skóry. Ma wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne, dlatego stosowanie kosmetyków na bazie czosnku niedźwiedziego sprawia, że po prostu piękniejemy.

Czosnek niedźwiedzi to także naturalny sprzymierzeniec w walce z różnymi problemami zdrowotnymi. Jest naturalnym probiotykiem, wspaniale działa na jelita poprawiając ich mikroflorę, a jak wszyscy wiemy, zdrowe jelita to zdrowy mózg. Ponadto wspaniale oczyszcza wątrobę i wspomaga jej regenerację, co powinno być ważne dla osób prowadzących niezdrowy tryb życia lub przyjmujących stale silne leki. Regularnie spożywany czosnek zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ rozrzedza krew, co powoduje, że nie straszne nam zakrzepy i nadciśnienie. Oczywiście jest niezastąpiony podczas przeziębienia - łagodzi kaszel i działa przeciwzapalnie. Preparaty i suplementy zawierające czosnek niedźwiedzi bez problemu dostaniesz w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością.

Czosnek niedźwiedzi - na co należy uważać

Ta roślina zawiera wiele cennych elementów dla ludzi, ale może być trująca dla domowych zwierząt, szczególnie psów i kotów - lepiej trzymać czosnek z daleka on naszych pupili. Także dzieci poniżej 12 roku życia powinny nie przesadzać z czosnkiem - najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej, zanim podamy dziecku pastę z czosnku na kaszel. No i najważniejsze - nie chcesz iść do więzienia? Pod żadnym pozorem nie zrywaj dzikorosnącego czosnku! Ta roślina jest pod ścisłą ochroną! Na szczęście istnieje wiele upraw i hodowli tej rośliny, dlatego bez problemu dostaniesz czosnek w markecie czy na bazarku.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: