Sernik z mlekiem w proszku - sześć kroków do ciasta, które rozpływa się w ustach

Sernik z mlekiem w proszku, należy do tych ciast, które stosunkowo łatwo i szybko jest przygotować, a ponadto nie potrzeba do tego zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Serniki doskonale nadają się na świąteczny stół, ale nie tylko: można podawać go na zimno z sezonowymi owocami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór twarogu do ciasta.
Zobacz wideo Kremowy sernik dyniowy

Zanim przystąpimy do próby upieczenia sernika z mlekiem w proszku, musimy zwrócić uwagę na to, jakiej jakości jest twaróg. Jest to ważne, ponieważ od jakości sera zależy w największym stopniu jakość upieczonego przez nas ciasta. Najlepiej więc, aby twaróg miał gęstą, zbitą konsystencję, ponieważ zbyt luźna i mokra masa serowa rozmoczy spód ciasta bądź nie stężeje odpowiednio mocno. Twaróg nie powinien zawierać także zbyt dużej ilości serwatki, gdyż wpływa to negatywnie na smak ciasta. Jego konsystencja powinna być zupełnie gładka (nie może mieć żadnych grudek), a smak być delikatnie jogurtowy, nie kwaśny. 

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Sernik z mlekiem w proszku - jakich składników będziemy potrzebować? Lista

Sernik najlepiej piec w blaszce o wymiarach  25x36 cm. Spód będzie składał się z jednej paczki herbatników po 21 sztuk oraz masy serowej. Na masę składają się kolejno: 

  • 1 kg sera z wiaderka,
  • szklanka cukru,
  • paczka cukru waniliowego,
  • 6 jajek,
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego - paczka 40 g, bez cukru,
  • zawartość ¾ szklanki oleju,
  • 1,5 szklanki zimnego mleka,
  • 1,5 szklanki mleka w proszku,
  • szczypta soli.

Sernik z mlekiem w proszku - jak go przygotować?

  1. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Na spód układamy herbatniki.
  2. Twaróg, żółtka, cukier waniliowy i budyń miksujemy w celu uzyskania gładkiej masy. Następnie cienkim strumieniem wlewamy olej, cały czas miksując. Wsypujemy mleko w proszku i wszystko dokładnie mieszamy tak, aby nie porobiły się żadne grudki.
  3. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywno, następnie wsypujemy stopniowo cukier i miksujemy do momentu, aż cukier będzie niewyczuwalny, natomiast piana sztywna i lśniąca. Do ubitej piany dodajemy na przemian masę serową. Zimne mleko mieszamy delikatnie łyżką, najlepiej drewnianą.
  4. Gotową masę wylewamy na herbatniki i wykładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na ok. godzinę. Na wypadek, gdyby góra za bardzo zaczęła się przypiekać, można uchylić piekarnik i przykryć wierzch sernika papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Po upieczeniu dobrze jest uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić ciasto do wystygnięcia w piekarniku.
  5. Gdy sernik przestygnie, robimy polewę. W tym celu masło lub margarynę rozpuszczamy w rondelku na małym ogniu, następnie wsypujemy cukier i podgrzewamy do jego rozpuszczenia. Kolejno wsypujemy kakao i wrzucamy śmietanę. Wszystko dokładnie mieszamy, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia.
  6. Smarujemy przestudzoną polewą i wkładamy ciasto do lodówki, najlepiej na całą noc.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.