Barszcz czerwony warto zacząć przygotowywać już dzień wcześniej. Tak uzyskamy najlepszy wywar

Barszcz to jedna z najpopularniejszych zup kuchni polskiej. Jej bazą jest odpowiednio przygotowany wywar - jego jakość, bez względu na to, czy powstanie na bazie mięsa, czy warzyw, zdecyduje o ostatecznym smaku zupy.

Buraki należą do najzdrowszych warzyw: są bogate w szereg witamin, antyoksydantów, obniżają ciśnienie krwi i niwelują zgagę. Warto więc spożywać barszcz nie tylko od święta, ale też na co dzień. 

Barszcz czerwony to jedna z najsmaczniejszych i najpopularniejszych polskich zup. Podaje się go m.in. na wigilijny stół z uszkami, krokietami lub pasztecikami, ale nie tylko. Dobrze przyrządzony barszcz czerwony można serwować przez cały rok i zawsze będzie tak samo dobrze smakował.

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?

Barszcz czerwony - składniki potrzebne na cztery porcje

  • 2 kg ugotowanych buraków,
  • 2,5 litra ugotowanego wcześniej bulionu jarzynowego lub mięsnego,
  • średnia cebula, posiekana i podsmażona na łyżce masła,
  • przyprawy - listek laurowy, 3-4 ziela angielskie, kilka ziarenek czarnego pieprzu,
  • łyżka octu lub 2 łyżki octu balsamicznego.

Przygotowanie wywaru do barszczu czerwonego warto zacząć już dzień wcześniej

  1. Do garnka wlej 2,5 litra zimnej wody i włóż 300 g mięsa. Następnie należy go zagotować, zszumować, zmniejszyć ogień, dodać około pół łyżeczki soli i gotować pod przykryciem do uzyskania miękkości przez 40 minut. Następnie dodać obraną marchewkę i pietruszkę, dwa ząbki czosnku i 3-4 kawałeczki suszonych grzybków i gotować przez 20 minut.

Bulion możesz przygotować wcześniej i przecedzić przed dodaniem buraków. Mięso i warzywa z bulionu możesz wykorzystać do sporządzenia pasztecików lub uszek do barszczu: wystarczy zmielić mięso razem z warzywami i podsmażoną cebulką. Następnie dopraw solą, pieprzem i dodaj odrobinę bułki tartej w razie potrzeby. Można również dodać ugotowane suszone grzybki.

Barszcz czerwony - czas na buraki i doprawianie

  1. Do wrzącego, przecedzonego bulionu wkładamy ugotowane, obrane i pokrojone na plastry (lub na większe kawałki) buraki. Gotujemy na małym ogniu przez około 10-15 minut. Na pięć minut przed końcem gotowania, dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz oraz podsmażoną cebulkę. Odstawiamy z ognia i zostawiamy na całą noc lub minimum na sześć godzin.
  2. Następnego dnia lub po minięciu sześciu godzin barszcz doprowadzamy prawie do zagotowania, tzn. barszczu nie można całkowicie zagotować, bo zacznie zmieniać kolor na ciemniejszy. Odstawiamy z ognia, dodajemy ocet i przecedzamy. Doprawiamy opcjonalnie solą i pieprzem.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: