Więcej przepisów na tradycyjne wypieki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Oryginalny sękacz pieczony jest na otwartym ogniu. Drewniany obracający się wałek polewa się kolejnymi porcjami ciasta - całość wyglądem przypomina ścięty pień drzewa. Kolejne warstwy jasnego ciasta oddzielone są ciemnymi pasmami, które są już spieczone. Spływający nadmiar ciasta tworzy sople, które naśladują sęki. Tak właśnie wygląda tradycyjny sękacz, jednak w warunkach domowych efekt ten jest ciężki do uzyskania, dlatego przygotowaliśmy specjalny przepis, z zachowaniem wyjątkowego smaku.
Sękacz to ciasto przypominające ciasto biszkoptowe, które tradycyjnie piecze się nad ogniem. Historia tego wypieku sięga jeszcze średniowiecza, a za kraj pochodzenia uważa się Niemcy. Wiele osób przypisuje sękacza jako tradycyjne ciasto z Podlasia. Przygotowanie w domu jest możliwe, jednak kształt będzie nieco różnił się od tradycyjnego. Najważniejszy jest smak, a z naszym przepisem ciasto wyjdzie wyjątkowo pyszne. Potrzebujesz zaledwie kilku składników takich jak: masło, jajka, cukier, cukier waniliowy, sól i mąka. Jeśli chcesz dodatkowo wzbogacić smak ciasta, sięgnij po masę marcepanową, orzechy lub rum. Więcej informacji na temat tradycji przygotowania sękacza znajdziesz w naszym artykule: TasteAtlas pisze o sękaczu. W komentarzach oburzenie: "Jestem zaskoczony, że nazywacie go polskim"
Składniki:
Sposób przygotowania:
***
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.