Tempura: przepis na japoński hit kulinarny. Zwróć uwagę na ciasto, a wyjdzie jak w azjatyckim barze

Tempura to japoński hit kulinarny, który podbił kubki smakowe wielu Europejczyków i Amerykanów. Jego wielka zaleta to uniwersalność. Jest to taka potrawa, którą można sporządzić niemal ze wszystkiego. Jeśli obtoczymy w tempurze kawałki ryb czy owoców morza, dostarczymy sobie nie tylko niecodziennych doznań smakowych, ale również witaminy D i mikroelementów.

Tempura to danie należące do kuchni japońskiej, której w Polsce zyskało posłuch dzięki m.in. barom azjatyckim. Są to kawałki ryb lub warzyw, które przygotowuje się w cienkim, złocistym cieście. Danie to smaży się na głębokim tłuszczu; dzięki niemu staje się złociste i chrupiące. W tempurze można smażyć praktycznie wszystko to, na co nam przyjdzie ochota: chude mięsa, ryby, owoce morza, jak również warzywa. Aby to azjatyckie danie smakowało nam tak samo, jak w restauracji, musimy zwrócić uwagę na ciasto. Powinno mieć gęstszą konsystencję od ciasta naleśnikowego i być przygotowywane bardzo szybko, by nie dostało się do niego dużo pęcherzyków powietrza. Nie musimy natomiast przejmować się jego konsystencją, gdyż widoczne na nim grudki w trakcie smażenia znikną. 

Zobacz wideo Warzywa w tempurze idealnie sprawdzą się na imprezie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Tempura: przepis najprostszy z możliwych

Potrzebne składniki:

  • pół szklanki mąki pszennej,
  • pół szklanki mąki kukurydzianej,
  • szklanka bardzo zimnej wody,
  • żółtko jaja,
  • olej sezamowy do smażenia,
  • wybrane przez nas warzywa, ryby lub owoce morza.

Tempura: przepis do zrealizowania w kilku krokach

  1. Do zawartości pół szklanki wody schłodzonej w lodówce dodajemy pół szklanki mąki, Woda powinna być możliwie jak najzimniejsza. Dzięki temu ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję
  2. Zanim zaczniemy smażyć tempurę, rozgrzewamy dobrze olej. Najlepiej nadają się do tego oleje roślinne, gdyż mają odpowiednią temperaturę dymienia.
  3. Wybrane warzywa, ryby, owoce morza czy mięso obsmażamy przez krótki czas ze wszystkich stron do momentu, aż staną się chrupiące i złociste.
  4. Gdy danie uzyska pożądany złoty kolor, zdejmujemy je z patelni i odstawiamy do wystudzenia. Dobrze jest również odsączyć tempurę w ręczniku papierowym w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu.

Danie można jeść samodzielnie z ulubionym sosem, można też podawać je z ryżem i warzywami.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: