Kotlet pożarski, czyli boskie połączenie delikatności i chrupkości. Ważny jest rodzaj mięsa, ale nie tylko

Kotlet pożarski nie gości na naszych stołach tak często jak mielony czy schabowy, a wielka szkoda. Jest bosko chrupiący za sprawą grubej panierki, a w środku delikatny i soczysty. Przygotowanie tego specjału jest proste, ale musisz zwrócić uwagę na mięso - mielone to zbrodnia na kotlecie pożarskim. I grzanki - najlepiej z bułki wrocławskiej.

Więcej przepisów na dania obiadowe znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

 Kotlet pożarski różni się od innych sposobem przygotowania mięsa. Podstawą jego smaku jest siekany delikatny drób lub drób i cielęcina, jak zakładał tradycyjny przepis. No właśnie, mięso na kotlety pożarskie musi być siekane, a nie mielone. Jeśli jednak nie masz czasu na siekanie piersi z kurczaka w kostkę 0,4 cm x 0,4 cm, z pomocą przyjdzie malakser. No i jeszcze jedno - panierka. Zrezygnuj z bułki tartej - drobne grzanki z bułki wrocławskiej zapewnią efekt wow. 

Kotlet pożarski - przepis dla fanów chrupiącego kurczaka

Składniki:

  • 4-5 kromek bułki wrocławskiej albo paryskiej
  • 2 filety z piersi kurczaka
  • 1 czerstwa bułka namoczona w mleku
  • 4-5 łyżek śmietanki 30 proc
  • sól, pieprz, czosnek granulowany, opcjonalnie szczypta słodkiej papryki
  • do smażenia: masło klarowane

Kotlet pożarski - sposób wykonania:

  1. Na samym początku przygotowań, przygotuj grzanki z bułki wrocławskiej. Kromki pokrój w malutkie kostki i wsyp je do miski. Dodaj odrobinę czosnku oraz słodkiej papryki i energicznie wstrząśnij, by przyprawy weszły w pieczywo. Następnie wysyp je na blaszkę wyłożoną papierem i piecz przez ok. 10 minut w temperaturze 140-150 stopni. Uważaj przy tym, by ich za bardzo nie przyrumienić.
  2. Kiedy grzanki się pieką, rozdrobnioną bułkę zalej mlekiem. Kiedy będzie już rozmięknięta, odciśnij ją i odłóż na bok.
  3. Teraz czas na mięso. Kurczaka oczyść z błonek i pokrój na kawałki. Jeśli dysponujesz czasem i ostrym nożem - posiekaj mięso na możliwe najdrobniejsze kawałki. Jeśli jednak nie - rozdrobnij je w malakserze. Jeśli jednak wybierasz tę opcję, nie dopuść, by mięso rozdrobniło się na papkę - kawałki mięsa muszą być wyczuwalne.
  4. Przygotowanego kurczaka przełóż do miski. Dodaj namoczoną bułkę oraz przyprawy i zacznij wyrabiać masę, dodając stopniowo śmietanę. Nie dodawaj jej całej od razu, bo masa może wyjść za luźna.
  5. Grzanki wyjmij z piekarnika i wysyp na talerz. Dłońmi formuj kształt kotletów i obtaczaj je w grzankach. Następnie smaż je na rozgrzanej patelni z dodatkiem masła klarowanego, przez minutę, jak tylko zrobią się złote, zdejmij je z patelni.
  6. Ostatnim krokiem jest pieczenie. Kotlety przełóż do naczynia żaroodpornego lub brytfanny i piecz przez 15-20 minut w 180 stopniach.

Takie kotlety są świetną opcją obiadową na spotkania rodzinne, kiedy tradycyjne kotlety już nieco się przejadły. Najlepiej smakują z ziemniaczanym purée lub w towarzystwie sosu grzybowego.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA