Kajmak - najprostszy przepis na masę do ciast wielkanocnych. Pamiętaj o czasie gotowania

Kajmak to w kuchni polskiej, bardzo słodka, gęsta, ciągliwa, twardniejąca z czasem masa. Przepis na nią jest bardzo prosty: wystarczy zagotować mleko lub śmietankę z cukrem. Inny sposób wytworzenia kajmaku to gotowanie przez 3-4 godziny puszki ze słodzonym mlekiem skondensowanym, o czym mowa tutaj. Wybrany sposób przygotowania nie wpływa na różnicę w smaku.

Aby kajmak uzyskał odpowiednią konsystencję, bardzo liczy się czas gotowania uwzględniony w przepisie: gotowany zbyt długo, staje się kruchy i zyskuje posmak spalonego karmelu. Z kolei w przypadku gotowania mleka skondensowanego, przekroczenie czasu podgrzewania sprawia, że masa ma galaretowatą konsystencję. Może to utrudniać wykorzystanie jej do pokrycia ciasta wielkanocnego. Masa kajmakowa podobna jest w smaku do popularnych cukierków krówek albo karmelu. Warto wspomnieć o tym, że pojawiła się na polskich stołach szlacheckich w XVIII wieku, za króla Stanisława Augusta. W formie takiej, jaką znamy obecnie, czyli gęstej masy o złotawo-brązowej barwie, jest znany od XIX wieku. Wtedy to znalazł zastosowanie jako wypełnienie wielkanocnych mazurków. 

Zobacz wideo Mazurek kajmakowy, czyli klasyczny wielkanocny przysmak

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Kajmak: potrzebne składniki

  • puszka mleka skondensowanego słodzonego,
  • 50 g masła,
  • kilka kropli ekstraktu waniliowego (opcjonalnie).

Kajmak: przepis na masę do ciast wielkanocnych w trzech prostych krokach

  1. Na patelnię teflonową lub metalową z grubym dnem wlewamy mleko skondensowane, dodajemy masło i ekstrakt waniliowy.
  2. Mieszając, gotujemy kajmak na małym ogniu przez około 10-20 minut do momentu, aż masa osiągnie konsystencję budyniu.
  3. Gotowy kajmak możemy użyć do pokrycia wypieków wielkanocnych (i nie tylko). Oprócz mazurków mogą być to serniki, babeczki, wafelki i inne.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA