Kremowy pasztet Magdy Gessler. Składniki są proste, a najważniejsze wymasowanie

Pasztet obowiązkowo musi znaleźć się na wielkanocnym stole. O ile przygotowanie domowego pasztetu wydaje się proste, czasami potrafi nam zagrać na nerwach, szczególnie kiedy pasztet wyjdzie suchy lub zbity jak glina. Magda Gessler zdradza przepis na puszysty i kremowy pasztet, który swoją lekką strukturę zawdzięcza energicznemu wygarbianiu oraz dodatkowi, którego w innych przepisach na pasztet nie ma.

Więcej przepisów na wielkanocne specjały znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Czy Wielkanoc może istnieć bez pasztetu? Prawdopodobnie tak, ale co to za święta... Smak pysznego, domowego pasztetu na święta wielkanocne jest tak samo magiczny jak smak pierogów w Boże Narodzenie. Przepisów na pasztet jest mnóstwo, ale dziś mamy dla ciebie idealną recepturę na ten pozornie niepozorny przysmak. Magda Gessler zdradza sposób na perfekcyjny smak i wygląd pasztetu - ważne są dodatki, dobrej jakości mięso i przyprawy, ale także... piana z białek i masowanie masy pasztetowej. Wtedy nie ma opcji, żeby pasztet wyszedł gliniasty i kruszył się podczas krojenia. Sprawdź ten przepis na wielkanocny pasztet Magdy Gessler i przygotuj się na prawdziwe doznanie smakowe.

Kremowy pasztet Magdy Gessler - przepis

Potrzebne składniki:

  • 0,5 kg łopatki wieprzowej
  • 0,5 kg pręgi wołowej
  • ok. 300 g podgardla wieprzowego
  • ok. 300 g wątróbki
  • ok. 100 g suszonych grzybów
  • 5 jajek
  • 100 g smalcu
  • warzywa: 2 marchewki, kawałek selera, korzeń pietruszki, 2 cebule
  • 2 bułki
  • bułka tarta
  • przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty, gałka muszkatołowa, sól, ziarna jałowca

Kremowy pasztet na Wielkanoc Magdy Gessler - sposób wykonania:

  1. Zacznij od namoczenia grzybów. Wsyp je do miski i zalej zimną wodą. Pozostaw je na kilka godzin lub na całą noc.
  2. Mięso osusz i pokrój na mniejsze części (wątróbkę na razie odstaw). Na dużej patelni porządnie rozgrzej smalec i podsmaż kawałki mięsa tak, by jedynie zamknęły swoje włókna. Następnie całą zawartość patelni przełóż do dużego garnka i zalej mięso zimną wodą tak, by woda je ledwo przykrywała. Dodaj obrane warzywa, namoczone grzyby oraz kilka kulek ziela angielskiego, kilka listków laurowych i ziaren jałowca. Następnie gotuj całość na minimalnym ogniu, aż mięso zacznie się rozpadać.
  3. Kiedy mięso będzie już gotowe, dodaj do garnka wątróbkę i gotuj całość jeszcze przez 15-20 minut.
  4. Kiedy wywar na pasztet się gotuje, przygotuj resztę koniecznych składników. Dwie bułki rozszarp w dłoniach i zalej mlekiem, by zmiękły. Na patelni rozgrzej łyżkę smalcu i dodaj posiekane cebule. Kiedy cebula nabierze złotego koloru, zdejmij patelnię z ognia. 
  5. Białka oddziel od żółtek. Z białek ubij sztywną pianę ze szczyptą soli.
  6. Przygotuj dużą miskę. Z wywaru wyłów wszystkie składniki. Wyjmij jedynie przyprawy. Następnie zmiel wszystko w maszynce do mięsa, najlepiej trzykrotnie.
  7. Do masy pasztetowej dodaj żółtka, namoczone i odciśnięte bułki oraz podsmażoną cebulę. Następnie dodaj do smaku sól, pieprz i gałkę muszkatołową i zacznij energicznie wyrabiać pasztet. Kiedy składniki się już połączą, dodawaj stopniowo ubite białka i "masuj" pasztet, by nabrał powietrza i nieco się spulchnił.
  8. Formy do pieczenia wysmaruj smalcem i oprósz bułka tartą. Następnie przełóż do nich pasztet i wyrównaj wierzch. Pasztet powinien piec się przez ok. 1,5 godziny w temperaturze 160 stopni. Pamiętaj, by nie podawać pasztetu od razu po upieczeniu - lepiej się go kroi, kiedy jest chłodniejszy.

Taki pasztet to hit nadchodzącej Wielkanocy. Przygotowanie wprawdzie zajmuje trochę czasu, ale zapewniam, że ten smak wart jest każdej minuty poświęconej gotowaniu. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, ten kremowy pasztet będzie strzałem w dziesiątkę. Smacznego!

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA