Malowanie jaj wielkanocnych. Jak stworzyć ekologiczne pisanki? Wypróbuj te sposoby

Wielkanocne malowanie jaj to świąteczna tradycja ciesząca się dużą popularnością, praktycznie we wszystkich regionach Polski. Jajka malowane farbami i woskiem, skrobanki, kraszanki - ile głów tyle pomysłów. Skąd się wziął ten obyczaj? Wyjaśniamy i podpowiadamy.

Malowanie jaj na Wielkanoc to zwyczaj, który przywędrował do nas ze starożytnej Persji. Gdy mowa o naszej, słowiańskiej tradycji, najstarsze na ziemiach polskich pisanki, pochodzą z końca X wieku. Odnaleziono je podczas badań archeologicznych na Ostrówku w Opolu. Wzór rysowano na jajkach gorącym woskiem, a następnie wkładano je do wywaru z cebuli, który barwił je na brunatno.

Dziś kolorowe pisanki mają być znakiem wiosennej przyrody odradzającej się po miesiącach zimy i wegetacji. W chrześcijaństwie dodatkowo odnoszą się do wiary i są traktowane jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, czyli zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.  

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Malowanie jaj, czyli kraszanki, skrobanki i rysowanki

W zależności od techniki zdobienia, malowane jajka noszą różne nazwy. Wyróżniamy następujące techniki:

  • rysowanki, czyli po prostu rysowane (pisakami, mazakami, kredkami) wzory na skorupkach jajek, technika szybka, łatwa i przyjemna, szczególnie lubią ją dzieci;
  • kraszanki - powstają przez gotowanie jajka w kolorowych, naturalnych barwnikach: łupinach cebuli (kolor brunatny), czy soku z buraka (kolor czerwony). Obecnie w sklepach mamy wiele barwników w proszku, które możemy użyć, aby przygotować kolorowe jaja;
  • pisanki - tradycyjnie wzory na skorupkach jaj maluje się gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurza się je w barwniku. Do rysowania można używać słomek lub igieł;
  • nalepianki i okelajnki - powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami i naklejankami z papieru.

Malowanie jaj - wykorzystaj naturalne barwniki i przygotuj ekologiczne pisanki

Malowanie jajek za pomocą naturalnych barwników jest tanie, łatwe i przyjemne, a w dodatku zdrowe - bo bez zbędnej chemii. Czerwona kapusta czy sok z buraka zabarwi nasze pisanki na kolor jasnoczerwony, kurkuma nada im pomarańczowy odcień, a dzięki gotowaniu w łupinach cebuli uzyskamy kolor brunatny. Można jeszcze eksperymentować z kolorem zielonym, aby go uzyskać, można wykorzystać wschodzący owies.

Warto pamiętać również o tym, żeby od razu po wyjęciu z barwnika każdą pisankę delikatnie osuszyć ręcznikiem kuchennym. Gdy będą suche, można także posmarować je odrobiną oleju, aby nabrały ładnego blasku. Nasmarowane olejem skorupki, nie będą także brudziły rąk ani wielkanocnego obrusa.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: