Żurek - przepis prosto od śląskiej gospodyni. Sekret to połączenie trzech rodzajów mięsa

Żurek to bez wątpienia jedna z ulubionych zup Polaków, którą chętnie gotujemy zarówno na co dzień, jak i od święta. Przepis jest banalny, a najlepszy żurek to ten śląski - aromatyczny, kwaśny i pełen mięsa. Jakiego mięsa użyć do żurku? Sukces zapewnią trzy rodzaje - wędzonka, boczek lub podgardle i oczywiście kiełbasa.

Więcej przepisów na tradycyjne polskie smaki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Żurek to zupa, którą możemy jeść codziennie i bez obaw, że się znudzi. Przepis na żurek jest banalny, ale dziś przedstawimy ci recepturę prosto od śląskiej gospodyni. Taki żurek to prawdziwe mistrzostwo smaku i aromatu, a wszystko za sprawą esencjonalnego wywaru z trzech mięs.

Żurek - przepis na króla polskiego smaku

Składniki:

  • ok. 300-400 g wędzonki (najlepiej żeberek, ale możesz użyć także zwykłych kości wędzonych)
  • 200-300 g podgardla lub wędzonego boczku (boczek będzie dobrym wyborem, jeśli używasz do wywaru kości)
  • 300 g dowolnej kiełbasy (możesz połączyć np. trochę śląskiej, trochę białej)
  • 2 średnie cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 ziemniaki
  • ok. 0,5 l zakwasu żytniego (jeśli lubisz kwaśniejsze smaki, dodaj więcej)
  • sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe
  • jajka na twardo do podania

Żurek - sposób wykonania

  1. Wędzone żeberka podziel na części i zalej je zimną wodą. Zagotuj i zbierz powstałe szumowiny. Następnie dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz kilka listków laurowych i szczyptę soli. Gotuj na wolnym ogniu, aż żeberka będą miękkie.
  2. Przygotuj większą patelnię i rozgrzej na niej łyżkę oleju lub smalcu. Dodaj pokrojony boczek lub podgardle i na dość sporym ogniu przesmaż, aż wytopi się tłuszcz. Następnie dodaj posiekane cebule i smaż całość, aż się zeszkli. Następnie zawartość patelni dodaj do garnka.
  3. Na tej samej patelni przesmaż kiełbasę pokrojoną w talarki. Jeśli używasz białej kiełbasy, nie przesmażaj jej, tylko w całości ugotuj w zupie. Przesmażoną kiełbasę przełóż do garnka.
  4. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do zupy. Czosnek drobno przesiekaj, dodaj do garnka i dopraw całość solą, pieprzem i majerankiem. Gotuj na wolnym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie.
  5. Butelkę z żurkiem wstrząśnij i wlej do zupy. Jeśli uważasz, że żurek jest za mało kwaśny, dolej więcej zakwasu. Gotuj jeszcze 5 minut. Podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo i kromką swojskiego chleba.

Taki żurek to rarytas nie tylko na święta. Jeśli jesteś fanem tradycyjnych smaków, koniecznie wypróbuj ten przepis na żurek i przekonaj się, że to najlepsza polska zupa.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: