Kiedy siać ogórki, a kiedy fasolkę szparagową, żeby nie było za późno? Kalendarz siewu warzyw 2022

Wielkimi krokami zbliża się termin siewu warzyw 2022. Aby cieszyć się owocnymi i zdrowymi plonami warto zastosować się do kilku pomocnych rad, które nam w tym pomogą. Niezbędne okaże się także odpowiednie przygotowanie. Jeśli zastanawiasz się kiedy siać ogórki, a kiedy fasolkę szparagową sprawdź nasz artykuł, w którym zdradzamy odpowiednie daty.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Siew i sadzenie warzyw zaczynamy już w marcu. Kalendarz prac w ogrodzie warzywnym musi być dopasowany do konkretnych gatunków i odmian roślin oraz warunków pogodowych. W zależności od tego, jakie warzywa chcemy mieć w ogrodzie - wysiewamy je do gruntu albo przygotowujemy sadzonki.

Ogród warzywny w skrzyniach. Zdjęcie ilustracyjneOgród warzywny w skrzyniach - jak uprawiać warzywa na małej przestrzeni?

Kalendarz siewu warzyw 2022

Terminy siewu warzyw różnią się w zależności od gatunku i konkretnej odmiany. Dokładne informacje na temat tego, kiedy siać i sadzić znajdziemy najczęściej na opakowaniach nasion. Niezależnie od wybranego gatunku należy się odpowiednio przygotować i przestrzegać kalendarza. Siew lub sadzenie warzyw muszą być dopasowane do warunków klimatycznych w danym regionie. Dobrą porą na prace w ogrodzie jest pochmurna pogoda lub wieczór. Część warzyw można wysiewać bezpośrednio do gruntu, z kolei inne wymagają sadzenia z rozsady. Warto wyposażyć się w dobrą ziemię, doniczki, nawóz i niezbędne akcesoria. Przed sianiem w gruncie należy wybrać odpowiednie miejsce, dopasowując je pod konkretną roślinę. 

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Kiedy siać ogórki, a kiedy fasolkę szparagową?

W Polsce najczęściej uprawiamy ogórki gruntowe. Po 15 maja nasiona tych roślin można siać bezpośrednio do gruntu lub z rozsady. Warzywo jest bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego wysiew musi być przeprowadzony w okresie gdy przymrozki już odpuszczają. Więcej szczegółów na temat siewu ogórków znajdziesz w naszym artykule: Kiedy siać ogórki, aby mieć te pyszne warzywa w ogrodzie? Kalendarz wysiewu

Kolejnym popularnym warzywem, które często można spotkać na działkach i w ogródkach jest fasolka szparagowa. Roślina ta podobnie jak ogórki nie lubi przymrozków - optymalna temperatura do skiełkowania nasion to 15-18 st. C, a podczas uprawy powinna wynosić 20-25 st.C. Fasolę szparagową wysiewa się wprost do gruntu od końca maja i w czerwcu, do ciepłej i wilgotnej ziemi w rzędy. Ciekawym trikiem na zbieranie plonów przez dłuższy czas jest wysiew fasolki kilkakrotnie w odstępach co około 10 dni.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: