Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Pomoże patent z kapsułką do zmywarki

Czyszczenie piekarnika należy do najbardziej uciążliwych zadań w kuchni. Na jego powierzchni znaleźć można wszystko - od mąki, przez przypalony sos, cukier i zwęglone kawałki ciast. Tymczasem istnieje prosty sposób, by pozbyć się zabrudzeń za jednym zamachem. Wystaczy... tabletka do zmywarki.

Więcej sprawdzonych sztuczek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Tej czynności nie lubi chyba nikt. Czyszczenie piekarnika potrafimy przekładać tygodniami i mimo uzbrojenia w wiele specjalistycznych detergentów - nie osiągnąć wymarzonych efektów. 

Na szczęście istnieje prosty i sprawdzony sposób, by pozbyć się starych przypaleń i zabrudzeń. W tym celu wystarczy wykorzystać genialne właściwości tabletek do zmywarek. 

Jak wyczyścić piekarnik? Dwa sposoby

1. Wystarczy zwilżyć tabletkę i potrzeć nią brudne powierzchnie

Jeśli zdecydujemy się na ten sposób - koniecznie należy założyć rękawiczki. Tabletki do zmywarki są stworzone do usuwania uporczywego tłuszczu, ale jednocześnie zawierają silne, skoncentrowane substancje chemiczne. Tabletkę moczymy, a następnie delikatnie pocieramy nią brudne powierzchnie. Pamiętajmy, aby użyć później szmatki nasączonej czystą wodą i zetrzeć pozostałości po tabletce.

Ten sposób świetnie sprawdzi się także w czyszczeniu żelazka. 

2. Włóż tabletkę do zmywarki do naczynia żaroodpornego i zalej wodą

Z piekarnika usuń wszystkie blachy i kratki. Następnie umieść w nim naczynie żaroodporne wypełnione do połowy wodą, z tabletką do zmywarki. Następnie ustaw temperaturę piekarnika na około 100 st. C. i zostaw w środku naczynie na 1,5 h. W tym czasie w piekarniku zacznie rozchodzić się para z detergentem, który  zmiękczy zabrudzenia. 

Po upływie tego czasu, wyjmij z piekarnika naczynie. Do miski wlej czystą wodę, mocz w niej ściereczkę i zetrzyj ze ścianek piekarnika brud i tłuszcz. Powinien zejść z łatwością. 

Nietypowe zastosowania tabletki do zmywarki

Czyszczenie piekarnika to nie wszystko. Tabletki do zmywarki możemy wykorzystać także w innych sytuacjach. Świetnie sprawdzą się np. do czyszczenia pojemnika na śmieci. Usuniemy w ten sposób specyficzny brzydki zapach i zacieki.

Wystarczy włożyć tabletkę do pustego kubła i rozpuścić ją w gorącej wodzie. Tak przygotowany roztwór zostawiamy na godzinę. Po tym czasie płuczemy pojemnik na śmieci i wylewamy wodę, np. do toalety. Kubeł będzie pachnący i zdezynfekowany.

W podobny sposób możemy wyczyścić toaletę. Tabletkę rozpuszczamy w wodzie w muszli i czekamy około pół godziny. Po tym czasie myjemy szczotką ścianki sedesu i spłukujemy. Z toalety znikną zacieki. Będzie czysta i zdezynfekowana przy minimalnym nakładzie pracy.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA