Chłopski garnek - przepis dla wielbicieli swojskiego jadła. Sekretem jest mięso - podpowiemy, jakie będzie najlepsze

Chłopski garnek to nic innego jak jednogarnkowa potrawa z podstawowych składników, które lata temu mieli pod ręką polscy chłopi. Znajdziemy tam ziemniaki, cebulę, kiełbasę, nieraz grzyby no i oczywiście mięso. Jakiego mięsa użyć, by odwzorować ten wyjątkowy smak? Tłusta wieprzowina będzie idealna - użyj boczku lub podgardla.

Więcej przepisów z kuchni staropolskiej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie chłopskiego garnka jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu pracy oraz czasu. Przepis na ten specjał jest o tyle ciekawy, że możesz dowolnie go modyfikować, jednak zawsze powinny znaleźć się tam ziemniaki, kiełbasa i tłuste mięso. Jakie mięso będzie najlepsze? Raczej nie szynka, ani schab. Żeby chłopski garnek smakował naprawdę "po chłopsku", użyj boczku lub podgardla. Poniżej wyjaśnimy, jak przygotować to wyjątkowe danie, które jeszcze 150 lat temu uchodziło za rarytas wśród starszych pokoleń.

Chłopski garnek - przepis

Składniki:

  • 2 średnie cebule
  • 300 g kiełbasy (możesz użyć wędzonej lub suszonej)
  • 500 ml dowolnego bulionu lub lekkiego rosołu
  • 4 ziemniaki
  • 300 g tłustej wieprzowiny - boczku lub podgardla
  • 1 czerwona papryka
  • 1 łyżka smalcu
  • kilka pieczarek lub suszonych i namoczonych grzybków
  • opcjonalnie: czerwona lub biała fasola z puszki
  • kilka łyżek passaty pomidorowej
  • sól, pieprz, majeranek, słodka papryka, czosnek suszony

Chłopski garnek - sposób wykonania:

  1. Przygotuj większy garnek z grubym i szerokim dnem. Rozgrzej na nim odrobinę smalcu i dodaj posiekaną cebulę. Zeszklij ją na średnim ogniu, następnie dodaj pokrojone w kostkę podgardle lub boczek (jeśli używasz boczku, możesz pokroić go w słupki lub drobną kostkę, podgardle zaś pokrój na większe kawałki). Podsmażaj, aż mięso się zarumieni i wytopi się z niego tłuszcz.
  2. Następnie dodaj kiełbasę pokrojoną w talarki i dodaj płaską łyżkę majeranku. Smaż chwilę całość, a gdy majeranek zacznie intensywnie pachnieć, dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę oraz paprykę, a także pieczarki lub grzybki. Smaż przez 7-10 minut, co chwila mieszając.
  3. Kiedy warzywa już zmiękną, zalej całość gorącym bulionem. Zmniejsz ogień i duś całość pod przykryciem przez pół godziny. 
  4. Kiedy mięso będzie już miękkie, dodaj do smaku przyprawy i fasolkę odsączoną z zalewy, jeśli jej używasz. Na koniec dodaj kilka łyżek passaty pomidorowej i gotuj jeszcze 5 minut, by smaki się przegryzły.

Wskazówka: Kiedy mięso i ziemniaki są już miękkie, możesz wzbogacić swój garnek o garść kiszonej kapusty. To świetnie podkręci smak i nada daniu charakteru. Po dodaniu kapusty gotuj całość jeszcze przez pół godziny, aż będzie całkiem miękka. 

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA