Co można sadzić na balkonie? Czy na truskawki nie jest już za późno? Wyjaśniamy

Jak zabrać się za hodowlę warzyw i owoców na balkonie? To nie jest takie trudne! Podpowiadamy, kiedy sadzić konkretne rośliny i kiedy oczekiwać zbiorów.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na naszej stronie głównej

Ogródek warzywno-owocowy na balkonie to marzenie wielu z nas. Czas je spełnić! Nawet jeśli mamy do dyspozycji tylko mały balkonik, znajdźmy na nim miejsce dla sadzonek, które niebawem dadzą nam najpyszniejsze warzywa i owoce. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie.

Co sadzimy w maju?

Maj to doskonały moment na sadzenie warzyw i owoców. Na bazarkach i w centrach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo sadzonek roślin, a pogoda robi się coraz ładniejsza. Mija zagrożenie nocnymi przymrozkami, które mogą zniszczyć nasze roślinki.

Warto sięgnąć zatem po truskawki. Chociaż owoce można już kupić w sklepie i na bazarku, wcale nie jest za późno na sadzonki! Pierwsze tygodnie maja to dobry moment, by posadzić roślinki i czekać na pyszne truskawki. Najlepiej wybrać różne odmiany - owocujące wcześniej i później, by mieć owoce przez całe lato, a nawet wczesną jesienią. Wystrzegajmy się za to odmian polowych, ponieważ pierwszy zbiór będziemy mogli zrobić dopiero za rok, po tym, gdy sadzonki przezimują.

Oprócz truskawek można również posadzić poziomki. Przez pierwszy tydzień warto wstawiać je jeszcze na noc do ciepłego mieszkania. By hodować poziomki, nie musicie mieć bardzo nasłonecznionego balkonu - zadowolą się półcienistym stanowiskiem.

Dobrą propozycją są także pomidorki koktajlowe. Wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska, najlepiej od południowej strony. Pysznymi, czerwonymi (lub żółtymi, pomarańczowymi czy zielonymi - w końcu różne odmiany mają różne kolory) będziemy mogli się cieszyć już w połowie lipca.

Co posadzić w czerwcu?

Warzywem, które można posadzić na balkonie na początku czerwca, jest bakłażan. Są wyjątkowo wrażliwe na chłodną pogodę. Dobrze sprawdzą się na oszklonych balkonach, gdzie warunki będą przypominały szklarniowe. Warto wiedzieć, że bakłażany są bardzo wrażliwe również na wodę - podlewamy je taką, która trochę odstała, a nie świeżo nalaną z kranu. Zaczną owocować po około 90 dniach.

Na mniej nasłonecznionym balkonie sprawdzi się papryka. Sadzonki można wystawić na balkon na początku czerwca, bo tak samo, jak nadmiaru słońca, nie lubi chłodu. Na pierwsze zbiory możemy liczyć po minimum 6 tygodniach od posadzenia.

Zobacz wideo Galette z pomidorkami koktajlowymi

Jeśli posadziliście kiedyś pestkę awokado, warto ją wynieść na balkon, gdy będzie cieplej. Niestety, drzewko nie zaowocuje tak prędko - w sprzyjających warunkach jest to możliwe po minimum czterech, a nawet ośmiu latach. Na słonecznym balkonie będzie się jednak pięknie rozwijać.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: