Rewelacyjne właściwości skórki z ziemniaka. Ma więcej zalet niż sama bulwa

Niewiele osób wie, ile cennych składników i minerałów kryje się w skórce ziemniaka, która niestety najczęściej ląduje w koszu na śmieci. Tymczasem to właśnie w zewnętrznej warstwie warzywa znajdziemy cenne wartości odżywcze, o wiele bogatsze i zdrowsze niż w samej bulwie. Przedstawiamy zaskakujące właściwości skórki ziemniaka, które sprawią, że zapomnisz o wyrzucaniu obierków do kosza.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skórka ziemniaka nadaje się do spożycia i może być zdrowsza niż sam miąższ bulwy. Dlatego warto zapoznać się z zaletami, jakie mogą płynąć z prostej zmiany nawyków.

Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim twarz. Genialny trik, którego efekt cię zaskoczy (zdjęcie ilustracyjne)Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim twarz. Efekt cię zaskoczy

Jakie właściwości skrywa skórka z ziemniaka? 

Ziemniaki to częsty produkt wykorzystywany w kuchni - najczęściej jest to dodatek lub składnik dań i przekąsek. Zazwyczaj do przygotowania potrawy z użyciem ziemniaka zaczynamy od umycia go, a następnie obrania. I tu pojawia się pierwszy błąd, który większość z nas popełnia. Pozbawiamy warzywo cennej skórki, która kryje w sobie wiele właściwości i minerałów ważnych dla naszego organizmu. Skórka z ziemniaka zawiera dużo mniej tłuszczu, cholesterolu i przede wszystkim sodu niż pozostała część bulwy. Poza tym obierki są bogactwem błonnika, który, jak wiadomo, poprawia przemianę materii, przyspiesza spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie. W łupinie znajdziemy także witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo, jod, wapń, polifenole i kwas chlorogenowy.

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Więcej ciekawych informacji na temat skórki z ziemniaka znajdziesz w naszym artykule: Zostały ci obierki po ziemniakach albo skórki z jabłka? Nie wyrzucaj ich! 5 prostych przepisów na przekąski z resztek

Pozytywne działanie skórki z ziemniaka

Skórka z ziemniaka ma wiele pozytywnych właściwości. Jedną z nich jest wspomaganie przy odchudzaniu - dzięki temu można uniknąć uczucia głodu przez dłuższy czas. W ten sposób ograniczymy też liczbę spożywanych kalorii. Warto jednak pamiętać, że przed wykorzystaniem skórki ziemniaka warzywo należy starannie wyszorować pod ciepłą bieżącą wodą. Ponadto łupina ziemniaka podnosi odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe, dodaje energii, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i chorób nowotworowych.

Na liście zalet znajdują się także właściwości do użytkowania zewnętrznego. Obierki zawierają związki fenolowe o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, dzięki którym doskonale sprawdzą się jako naturalny preparat na przebarwienia słoneczne, które pojawiają się na naszym ciele. W tym celu świeżą skórkę z ciemnymi plamami należy regularnie wcierać w skórę. Sprawdzi się także świetnie jako okład na rany, gdyż wykazuje działanie odkażające i przyspieszające gojenie się skóry.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: