Jakie rośliny sadzić obok truskawek? Ci sąsiedzi pomogą im urosnąć i zadbają o obfite plony

Umiejętne zasadzenie truskawek zagwarantuje nam obfite i smaczne plony. Ważne, by zadbać o odpowiednią glebę, nasłonecznienie, ale także sąsiadów, którzy rosną obok. Truskawki bowiem są wymagające, jeśli chodzi o towarzystwo innych roślin. Podpowiadamy, jakie gatunki są odpowiednie i zapewnią nam piękne i dorodne owoce z własnej uprawy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Truskawki to pyszny sezonowy owoc, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na smak, ale i uprawę. To często spotykana roślina, którą bez problemu wyhodujemy na balkonie lub w ogrodzie. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie i zasadzenie we właściwy sposób - to zagwarantuje nam smaczny efekt. 

Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia truskawek? 

Jeśli decydujemy się na zasadzenie truskawek, warto zapoznać się z preferencjami tej rośliny. Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniego podłoża i późniejszej pielęgnacji. Nie jest wymagajaca jeśli zapewnimy jej te podstawowe warunki. Poza odpowiednią glebą, nasłonecznieniem i właściwym podlewaniem warto zwrócić uwagę na rośliny sąsiadujące - mogą one konkurować o składniki odżywcze zawarte w glebie. Jeśli marzymy o domowych i słodkich truskawkach, warto zapoznać się listą roślin, które mogą im pomóc rosnąć jak na drożdżach. 

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Jakie rośliny powinny sąsiadować truskawką? 

Uprawa truskawek z warzywami może przynieść wiele korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy dla owoców odpowiednie sąsiedztwo. Jakie warzywa możemy zaliczyć do tych sprzyjających hodowli? 

  1. Czosnek, cebula, por i szczypior: warzywa te wydzielają bowiem fitocydy, czyli substancje lotne. Ich obecność chroni owocowe krzaki przed wizytami szkodników oraz chorobami grzybowymi, zwłaszcza szarą pleśnią.
  2. Rośliny strączkowe: szczególnie polecamy umieszczenie fasoli i grochu w pobliżu grządek z truskawkami. Mają one zdolność wiązania azotu z powietrza i zasilania nim gleby. Dzięki temu nasze owoce będą duże, dorodne a plony obfite. 
  3. Liściasta zielenina: sałata, roszponka i szpinak również będą rozwijać się w zgodzie z truskawkami. Mogą one korzystnie wpływać na smak owoców, ale przede wszystkim nie zaburzają ich wzrostu. Dzięki temu nasza grządka będzie także różnorodna i pełna ciekawych i zdrowych produktów.
  4. Zioła: sąsiedztwo niektórych ziół także może korzystnie wpłynąć na smak i rozwój roślin. Na szczególną uwagę zasługują: tymianek, kolendra siewna, cząber, kminek i mięta pieprzowa.

Jakich roślin unikać na grządce lub doniczce z truskawkami?

Niestety niektóre rośliny mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój owoców - są to szczególnie warzywa kapustne. Należy unikać w sąsiedztwie truskawek kapusty, brukselki, kalafiora, brokuła, jarmużu czy kalarepy. Maliny, jeżyny czy poziomki także negatywnie wpłyną na plony, a nawet mogą spowodować ich całkowity brak.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.