Flaki - przepis na staropolski klasyk. Nie wyjdą smaczne, jeśli nie zadbasz o wywar, musi być na konkretnym mięsie

Flaki to staropilski klasyk, który pojawia się na naszych stołach regularnie, głównie z okazji rodzinnych uroczystości. Przepis na flaki jest dość prosty - oczyszczone i pocięte mięso z żołądków gotuje się w rosole. Jednak to właśnie rosół, czy też wywar jest podstawą smaku. Koniecznie musi być na mięsie wołowym i dodatkowo, ze sporą ilością kolagenu.

Więcej przepisów na dania tradycyjne znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Flaki podzieliły nasze społeczeństwo - jedni wręcz ubóstwiają, inni raczej z niechęcią odwracają głowy od talerzy. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że więcej jest jednak fanów tego staropolskiego rarytasu. Przepis flaki sam w sobie jest prosty - gotujemy pocięte żołądki w rosole z dodatkiem charakterystycznych przypraw. Ale jako prawdziwy koneser flaków, mogę z całą pewnością stwierdzić, że na drobiowym rosole flaki smakują... jakoś nie tak. Do tej zupy należy używać przede wszystkim wołowiny - najlepiej dość tłustej. Świetnie sprawdza się pręga lub szponder. Nie bójmy się także ogonów czy najzwyklejszych kości. Wywar na flaki musi być bardzo esencjonalny, wręcz "kleisty" Oprócz wołowiny polecam także indyka lub inny "konkretny" drób. Zasada jest taka: mnóstwo mięsa, a 2/3 to wołowina. Dziś mamy dla ciebie przepis na najlepsze flaki wołowe.

Flaki - przepis dla koneserów

Składniki na wywar:

  • ok. 1 kg wołowiny (polecam szponder lub mieszankę na rosół wołowy)
  • 1 niewielka golonka z indyka (możesz użyć także skrzydła lub szyjki)
  • 2 małe ćwiartki z kurczaka lub jedna większa
  • włoszczyzna: 3 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 por
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe

Ponadto:

  • ok. 2 kg flaków wołowych
  • 1 marchewka
  • 1 cebula
  • przyprawy: sól, pieprz mielony imbir, gałka muszkatołowa, majeranek, słodka i ostra papryka
  • masło i mąka do zasmażki

Flaki - sposób przygotowania:

  1. Najpierw ugotuj rosół. Dp garnka włóż mięso i zalej je zimną wodą. Zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj obraną włoszczyznę i przyprawy. Gotuj na wolnym ogniu przez 3 godziny, aż wołowina będzie miękka. Następnie przecedź wywar i podziel mięso na kawałki. Następnie odłóż na bok.
  2. Flaki włóż do garnka i zalej je zimną wodą. Następnie gotuj je do miękkości. Przed końcem gotowania dodaj łyżeczkę soli. 
  3. Odlej szklankę wywaru, gdzie gotowały się flaki. Następnie przecedź je i dodaj do wołowego rosołu. Gotuj jeszcze przez 20-30 minut. Następnie dodaj ugotowane mięso. 
  4. Teraz czas na doprawianie. Dodaj marchewkę startą na tarce oraz posiekaną i podsmażoną na maśle cebulę. Dodaj łyżkę majeranku, czubatą łyżeczkę gałki muszkatołowej, łyżeczkę majeranku i do smaku obie papryki. Gotuj dalej na średnim ogniu przez 15 minut. Jeśli chcesz dodać swoim flakom nieco "kleistości", wlej szklankę wody z wywaru, w którym się gotowały.
  5. Przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść łyżkę masła. Następnie dodaj łyżkę mąki i energicznie zamieszaj, by nie powstały grudki. Dodaj chochelkę wywaru i całość połącz w jednolitą, ale dość gęstą masę. Następnie dodaj do zupy i wymieszaj całość. Po 5 minutach gotowania flaki są gotowe.

Tak przygotowane flaczki to prawdziwy rarytas. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich staropolskim smakiem, koniecznie wypróbuj ten przepis na flaki - zachywyt murowany.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA