Gdzie można rozpalić ognisko? Należy uważać, by nie narazić się na mandat

Gdzie można rozpalić ognisko? Coraz cieplejsze wieczory będą zachęcać do towarzyskich spotkań przy pieczonych kiełbaskach. Okazuje się jednak, że w wielu miejscach taką przyjemność można przypłacić mandatem.

Gdzie można rozpalić ognisko? Nie zawsze jest to legalne

Wiosna i lato to nie tylko czas grillowania, ale i palenia ognisk. Pieczone przy nich kiełbaski bywają smacznym posiłkiem, ale przede wszystkim niebywałą atrakcją. Niestety, ale nie wszędzie można się legalnie ogrzać przy ogniu ze strzelających w palenisku polan. W  przypadku wybrania niewłaściwej lokalizacji, zamiast tego możemy otrzymać mandat. Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby nie spowodować zagrożenia pożarowego nawet tam, gdzie palenie ognisk jest dozwolone. 

Co do zasady ważna jest tu ustawa o lasach i terenach zielonych. Zgodnie z jej zapisami palenie  ognisk w lesie jest surowo wzbronione. Dodatkowo ognia nie wolno wzniecać w odległości 100 m od granicy lasu. 

Warto przy tym pamiętać, że istnieją pewne wyjątki od tych zasad. Przede wszystkim nadleśnictwo i właściciel lasu mogą wyznaczyć specjalne miejsca biwakowe. W nich właśnie można palić ogniska według przyjętego regulaminu. W przypadku nadleśnictw możliwe jest też wydanie czasowego pozwolenia w formie pisemnej. Warto przy tym pamiętać, że ognisko w lesie musi być dobrze zabezpieczone, okresowo zaś możliwe są całkowite zakazy palenia ognia nawet w miejscach do tego przewidzianych lub nawet zakaz wstępu do lasu. 

Gdzie można legalnie zrobić ognisko? Pieczenie kiełbasek we własnym ogródku

Gdzie można legalnie zrobić ognisko? Mogłoby się wydawać, że najlepszą przestrzenią do tego jest własny ogródek. Takie przekonanie może niekiedy jednak kosztować 500 zł, bo tyle właśnie wynosi mandat. Niestety, ale przepisy prawne nie są tu dość precyzyjne. Z pewnością zabrania się spalania w ogródku gałęzi, liści i traw. Istnieje za to możliwość palenia ognia w celach rekreacyjnych. To z kolei jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. 

Przede wszystkim należy się tu kierować zasadą nieuciążliwości. Właśnie to w największym stopniu naraża nas na otrzymanie mandatu. Palone ognisko nie powinno stanowić trudności w normalnym funkcjonowaniu dla sąsiadów. W przypadku gdyby wezwali oni policję lub straż pożarną również grozi nam mandat. Warto pamiętać o dodatkowych warunkach:

  • Dym z ogniska nie może powodować utrudnień na pobliskich drogach. 
  • W pobliżu ogniska nie może być składu materiałów łatwopalnych.
  • Od działki sąsiada zachowana musi być odległość przynajmniej 4 m.
  • Od granicy lasu musi być przynajmniej 100 m.
  • Od składu łatwopalnych płodów rolnych musi być najmniej 10 m.
Zobacz wideo Grillowane Yakitori z kurczaka w marynacie z ajvaru

Czy wolno palić ognisko na działce ROD?

Czy wolno palić ognisko na działce ROD mającej przecież charakter rekreacyjny? Corocznie zabrania się tu spalania odpadów pochodzących z działki, liści czy uschniętych części roślin. Należy pamiętać, że nie wolno tu również budować murowanych grilli. W przypadku działek ROD warto poza tym zwracać uwagę na uregulowania płynące z lokalnych regulaminów.

Gdzie nie można palić ogniska?

Gdzie nie można palić ogniska? Oczywiście miejsc, w których robiąc to narażamy się na mandat jest bardzo wiele. W mieście zabrania się robienia tego wszędzie tam, gdzie nie zostały oznaczone specjalne strefy dla palenia ognisk. Ta forma spędzania czasu jest również zakazana na plaży lub nad brzegami rzek. 

Zobacz też: Skrzydełka na grilla - soczysty przepis na majówkę. Przygotowania należy zacząć dzień wcześniej

Więcej o:
Copyright © Agora SA