Czy można rozpalić ognisko na działce ROD? Gdzie można legalnie zrobić ognisko w mieście lub lesie? Sprawdzamy

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD? Właśnie takie nieruchomości są często miejscem odpoczynku dla wielu rodzin. Okazuje się jednak, że kwestia upieczenia tu kiełbasek na ognisku będzie kłopotliwa.

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD?

Rodzinne Ogrody Działkowe to wydzielone tereny miejskie, które służą zaspokajaniu potrzeb rekreacyjnych i wypoczynkowych. Wyposażone są w infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie upraw ogrodniczych. Co wtedy, gdy zechcemy upiec tutaj kiełbaski? Czy można rozpalić ognisko na działce ROD? Chociaż mogłoby się wydawać, że nie z tym problemu, to rzeczywistość jest zupełnie inna. 

Co z paleniem ognisk na działce ROD? Odpowiedź można znaleźć w regulaminie ustanowionym przez Polski Związek Działkowców. Jego zapisy absolutnie wykluczają spalanie na działkach suchych gałęzi, liści i innych odpadków ogrodniczych. Co z pieczeniem kiełbasek? Również rekreacyjne palenie ognisk zostało zakazane jako jedna z przyczyn zadymienia w okolicy. 

Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jeden element dotyczący spędzania czasu na działkach ROD. W regulaminie wymienione zostały urządzenia, które można wykorzystywać na jej terenie. Nie ma wśród nich grilli murowanych. Stąd osoby chcące tu grillować są zmuszone do korzystania z urządzeń przenośnych. 

Gdzie można legalnie zrobić ognisko w mieście?

Czy osoby chcące upiec kiełbaski w terenie miejskim są zmuszone do ryzykowania mandatu w wysokości nawet 500 zł? Gdzie można legalnie zrobić ognisko w mieście? W praktyce sytuacja wygląda tak, że można to robić wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Opadają więc wszystkie tereny zielone, miejsca nad rzekami i inne lokalizacje, które nie zostały wyraźnie wyodrębnione. 

Zobacz wideo Hummus z serkiem śmietankowym z grillowanymi warzywami

Czy wolno palić ognisko w lesie?

Bardzo często chciałoby się rozpalić ognisko na łonie natury. Kojarzy się ono przecież z biwakowaniem. Czy wolno palić ognisko w lesie? W myśl zapisów ustawy o lasach i terenach zielonych palenie jakichkolwiek ognisk jest tutaj zabronione. Warto pamiętać również o tym, że ognia nie wolno wzniecać w odległości do 100 m od granicy lasu.  

W takim razie czy nie ma żadnej możliwości doświadczenia uroków ogniska palonego w lesie? Na całe szczęście istnieją wyjątki. Nadleśnictwo lub właściciel lasu mają prawo wyznaczenia specjalnych miejsc biwakowych z opcją palenia ognisk. Konieczne jest tu jednak ścisłe kierowanie się miejscowym regulaminem. Bardzo istotne jest też to, aby palenisko było wyraźnie oddzielone od materiałów, które mogą szybko zająć się ogniem. Poza tym nadleśnictwo może wydać czasową zgodę na urządzenie ogniska w danym lesie. Obowiązuje ona w formie pisemnej i z wyznaczeniem osoby odpowiedzialnej. Warto przy tym pamiętać, że nawet w miejscach biwakowych może być ogłoszony zakaz urządzania ognisk czy nawet wstępu z powodu suszy.   

Gdzie nie można palić ogniska? 

Gdzie nie można palić ogniska? Poza terenami leśnymi właściwie wszędzie konieczne jest przestrzeganie pewnych dodatkowych zasad. Dzieje się tak nawet na własnej działce. Tutaj obowiązuje zasada nieuciążliwości: dym z ogniska nie może przeszkadzać sąsiadom. Inaczej wezwanie przez nich policji lub straży także może zakończyć się mandatem.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na to, że ogniska nie można palić:

  • W odległości do 4 m od granicy sąsiedniej działki. 
  • W pobliżu materiałów łatwopalnych. 
  • W odległości 10 m od łatwopalnych płodów rolnych. 
  • Do 100 m od granicy lasu. 

Zobacz też: Boczek na grilla - sprawdź, jak przygotować danie na majówkę, przy którym zbytnio się nie napracujesz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.