Rosół - przepis na króla polskich stołów. Trzy wskazówki, dzięki którym wyjdzie perfekcyjny

Rosół to niekwestionowany król polskich dań. Polacy uwielbiają tę złotą zupę i są domy, w których rosół jest przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli tak jak my kochasz rosół, poznaj trzy proste wskazówki, dzięki którym twój rosół wyjdzie perfekcyjny, a każdy poprosi o dokładkę.

Więcej przepisów na klasyki polskiej kuchni znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Idealny rosół musi być klarowny, esencjonalny i pełen warzyw i mięsa. Jeśli chcesz być mistrzem w gotowaniu rosołu (co wcale nie jest taką łatwą sprawą), poznaj trzy wskazówki, dzięki którym twój rosół nie będzie miał sobie równych.

Po pierwsze - mięso. Oczywiście najpopularniejszy rosół to ten drobiowy, zrobiony w całości na kurczaku, ale zdecydowanie lepszy rosół wychodzi na mięsie mieszanym, a perfekcyjny jest ten z trzech mięs - kurczaka, wołowiny i kaczki lub indyka. Dodatkowo, do rosołu najlepiej używać mięsa z kością, które podczas gotowania nie tylko oddaje maksimum smaku, ale także cenny kolagen. Mięsa w rosole powinno być dużo i nie warto na tym oszczędzać. 

Po drugie - woda. Kiedy już zaopatrzysz się w mięso, namocz je w zimnej wodzie przez 15 minut. Następnie dodatkowo opłucz i włóż do garnka. Następnie zalej mięso zimną wodą. Podstawą smaku rosołu jest właśnie zimna woda. Kiedy włożysz mięso do gorącej wody, włókna szybko się zamkną i cały smak zostanie zamknięty poszczególnych kawałkach, przez co rosół stanie się nijaki i zwyczajnie nie smaczny.

Po trzecie - czas. Jeśli jesteś niecierpliwy, nie dziw się, że rosół ci nie wychodzi. Aby ta wyjątkowa zupa była idealna, oprócz mieszanki trzech mięs, warzyw i odpowiedniej kompozycji przypraw musisz zadbać, by twój rosół gotował się naprawdę długo na bardzo wolnym ogniu. Pod żadnym pozorem nie doprowadź do mocnego bulgotania - wówczas mięso i warzywa zbyt szybko się rozgotują, a wywar stanie się mętny.

Rosół - przepis na króla polskich stołów

Składniki:

  • 0,5 kg wołowiny rosołowej
  • 1 porcja rosołowa z kaczki
  • 3 ćwiartki z kurczaka
  • włoszczyzna: 3 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 por, 1 cebula
  • natka pietruszki lub lubczyk
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, opcjonalnie szczypta kurkumy
  • opcjonalnie: przekrojone na pół jabłko lub mały pomidor
  • opcjonalnie: kilka suszonych grzybków
  • do podania: makaron nitki

Rosół - sposób wykonania:

  1. Mięso namocz w zimnej wodzie, następnie opłucz je i przełóż do dużego garnka. Następnie zalej je zimną wodą tak, by poziom wody wystawał na ok. 5-6 cm ponad poziom mięsa. Wstaw na mały gaz. Gotuj na wolnym ogniu, następnie zbierz szumowiny. Dodaj kilka kulek ziela angielskiego i kilka listków laurowych (nie każdy dodaje do rosołu te przyprawy, jednak uważam, że świetnie podkręcają smak mięsnego wywaru).
  2. Warzywa obierz i dodaj do garnka. Lubczyk możesz posiekać lub dodać w całości. Cebulę (może być wraz z łupiną) opal nad palnikiem i dodaj do wywaru. Następnie zmniejsz ognień do minimum i gotuj przez ok. 3 godziny. Podczas gotowania możesz dodać jabłko lub pomidora - nie jest to konieczne, ale te dodatki zapewnią ciekawy, nieco słodszy smak.
  3. Kiedy mięso i warzywa będą już miękkie, dopraw rosół do smaku solą oraz pieprzem. Ważne jest, by solić rosół na koniec, by wszystkie składniki zdążyły oddać swój smak do wywaru.
  4. Kiedy rosół jest już gotowy, przecedź go. Mięso i ugotowane warzywa przełóż do miski lub szczelnych pojemników, by nie zostały w garnku z bulionem - wówczas może on szybciej skwaśnieć. Rosół podawaj gorący z ugotowanym makaronem, kawałkami mięsa i warzyw i oczywiście z posiekaną natką.

Tak przygotowany rosół jest aromatyczny i esencjonalny - nie wymaga używania kostek rosołowych i gotowych mieszanek przypraw. Zastosuj nasze wskazówki i śmiało nazwij się mistrzem rosołu. Smacznego!

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.