Prażuchy - przepis na staropolskie danie ziemniaczane. W Polsce jest znane pod wieloma nazwami

Prażuchy ziemniaczane to nieco zapomniany przepis na danie obiadowe, które wywodzi się z kuchni najniższych warstw społecznych. Smakują doskonale okraszone skwarkami i cebulką. Nadaje się również jako wkładka do zupy. Jej smak powinien szczególnie przypaść do gustu amatorom klusek śląskich. Mają jednak tę przewagę, że szybciej się przygotowuje.

Prażuchy ziemniaczane, których przepis uwzględnia powszechnie dostępne, wręcz pospolite składniki, znane są pod wieloma nazwami, w zależności od regionu Polski. Mówi się na nie także: fuszery, lemieszki, porki, kluchy połom bite czy prażoki.

Zobacz wideo Kopytka z pesto pietruszkowym [Kuchnia Hapsa]

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Prażuchy - przepis. Co potrzebujesz? Lista składników

  • pół kilo ziemniaków;
  • mąka ziemniaczana/pszenna: 50 g;
  • boczek: 100 g;
  • łyżeczka soli;
  • woda;
  • szczypiorek lub koperek do udekorowania.

Prażuchy - przepis na nieco zapomniane staropolskie danie. Przygotowanie 

  1. Obierz ziemniaki i pokrój je w grubą kostkę, zalej zimną wodą tak, aby przykrywała na wysokości ok. centymetra Kiedy zaczną się gotować, dodaj łyżeczkę soli i gotuj do uzyskania miękkości. Kartofle mogą być nawet nieco rozgotowane.
  2. Garnek z ugotowanymi ziemniakami zdejmij z palnika i odlej do kubeczka ok. 150 ml wody (to ok. dwie trzecie wysokości szklanki), a resztę wylej; odlaną wodę przelej ponownie do ziemniaków. Przy pomocy tłuczka rozgnieć je na masę, która musi być gładka i jednolita - jak w przypadku puree.
  3. Wierzch powstałej w ten sposób masy obsyp równomiernie mąką. Garnek przykryj i postaw do gotowania na bardzo małym ogniu na 3-4 minuty. W ten sposób wyeliminujesz surowy posmak mąki i "zaparujesz" ziemniaki w charakterystyczny prażuchom sposób.
  4. Kawałek boczku pokrój w kostkę i powytapiaj.
  5. Masę ziemniaczaną wyrabiaj ponownie za pomocą tłuczka. 
  6. W tłuszczu ze skwarkami zamocz łyżkę. Odetnij za jej pomocą porcję prażuchy i ułóż na talerzu. 

Prażuchy świetnie smakują jedzone samodzielnie, z dodatkiem mięsnych sosów, czy jako dodatek do kwaśnicy.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.