Prażuchy ziemniaczane, których przepis uwzględnia powszechnie dostępne, wręcz pospolite składniki, znane są pod wieloma nazwami, w zależności od regionu Polski. Mówi się na nie także: fuszery, lemieszki, porki, kluchy połom bite czy prażoki.
Zobacz wideo Kopytka z pesto pietruszkowym [Kuchnia Hapsa]
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
Prażuchy - przepis. Co potrzebujesz? Lista składników
- pół kilo ziemniaków;
- mąka ziemniaczana/pszenna: 50 g;
- boczek: 100 g;
- łyżeczka soli;
- woda;
- szczypiorek lub koperek do udekorowania.
Prażuchy - przepis na nieco zapomniane staropolskie danie. Przygotowanie
- Obierz ziemniaki i pokrój je w grubą kostkę, zalej zimną wodą tak, aby przykrywała na wysokości ok. centymetra Kiedy zaczną się gotować, dodaj łyżeczkę soli i gotuj do uzyskania miękkości. Kartofle mogą być nawet nieco rozgotowane.
- Garnek z ugotowanymi ziemniakami zdejmij z palnika i odlej do kubeczka ok. 150 ml wody (to ok. dwie trzecie wysokości szklanki), a resztę wylej; odlaną wodę przelej ponownie do ziemniaków. Przy pomocy tłuczka rozgnieć je na masę, która musi być gładka i jednolita - jak w przypadku puree.
- Wierzch powstałej w ten sposób masy obsyp równomiernie mąką. Garnek przykryj i postaw do gotowania na bardzo małym ogniu na 3-4 minuty. W ten sposób wyeliminujesz surowy posmak mąki i "zaparujesz" ziemniaki w charakterystyczny prażuchom sposób.
- Kawałek boczku pokrój w kostkę i powytapiaj.
- Masę ziemniaczaną wyrabiaj ponownie za pomocą tłuczka.
- W tłuszczu ze skwarkami zamocz łyżkę. Odetnij za jej pomocą porcję prażuchy i ułóż na talerzu.
Prażuchy świetnie smakują jedzone samodzielnie, z dodatkiem mięsnych sosów, czy jako dodatek do kwaśnicy.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.